//// کشاورزی برای همه، همه برای زندگی

سبد خرید /

مجموعه نهال

رفتار با گیاهان خانگی با روش thigmomorgenesis

رفتار با گیاهان خانگی با روش thigmomorgenesis

زندگی کردن تو شهرای بزرگ یعنی نفس کشیدن هوای آلوده، دیدن دیوار و ساختمان های بلند زمخت و زندگی کردن تو آپارتمان های نقلی یا با یه تعریف کلی تر زندگی با طیف گسترده ای از رنگ های سیاه و سفید  و به دور از رنگ های واقعی طبیعت.اما واقعیت اینه که ما انسان ها ذاتاً عاشق طبیعتیم و برای رسیدن بهش هر کاری از دستمون بربیاد می کنیم مثلاً اگر مجبوریت و محدودیت های زندگی شهری باعث دور شدنمان از طبیعت شده، ما با نگهداری از گل ها و گیاهان داخل فضای خانه در واقع داریم طبیعت به خانه هایمان دعوت می کنیم.

نگه داشتن گل و گیاه داخل خانه علاوه بر زیبایی منحصربه فردی که به دکوراسیون خانه می دهد، مزایای زیاد دیگری مثل تصفیه هوا و کاهش استرس و اضطراب هم دارد. اما آیا می دانیم که نوع برخورد و رفتار ما هم در عملکرد و حیات این کوچولوهای سبز قشنگ تأثیر دارد؟

مدارک زیادی وجود دارد که ثابت می کند گیاهان از آنچه که ما فکر می کنیم حساس تر هستند برای مثال موسیقی که در داخل فضای خانه گوش می دهیم بر روی رشد آنها تاًثیر گذار است و همچنین آشکار است که آنها علاقمند به لمس شدن، تکان خوردن و جابجایی هستند.

آخرین گزارش (hack) گیاهان که در حال دست به دست شدن در رسانه ها و شبکه های اجتماعی است نشان می دهد که اینفلوئنسرهای گیاهان برای تحریک رشد و تقویت ساقه های گیاهان داخل خانه خود، آنها را به آرامی تکان می دهند.

این روش ساده که با نام تیگمومورفوژنز ( thigmomorphogenesis ) نیز شناخته شده است ،می گوید که این عمل در واقع تقلید از حرکاتی است که گیاهان در صورت بودن در معرض باد، باران و حیوانات تجربه می کنند. گرچه این اتفاق معمولاً به طور طبیعی رخ می دهد اما می توان با مالیدن، خم کردن ساقه و تکان دادن آرام گیاه، آن را در فضای داخلی خانه به گیاه القا کرد. در حالی که برای بررسی تاثیر و اهمیت تیگمومورفوژنز به تحقیقات بیش تری نیاز است، اما شواهد موجود از مزایای تکان دادن گیاهان حکایت دارد.

اما سوال اینجاست که این تکان دادن در واقع با گیاه ما چیکار می کنه؟

محسوس ترین تاثیر تیگمومورفوژنز این است که سرعت رشد گیاه را تغییر می دهد،از رشد ساقه های پایی جلوگیری می کند و نسبتاً مانع از رشد می شود.حال آنکه ممکن است شما جزء آن گروه از افرادی باشید که دوستدار داشتن گیاهان بلند و پر برگ در داخل سالن خانه شان هستند ولی بد نیست بدانید که کوچک ماندن آن ها فوایدی هم دارد.

در هنگامی که یک گیاه از طریق لمس پاسخ تیگموناستیک دارد، به احتمال زیاد ساقه آن ضخیم تر و جع و جور تر می شود و با توجه به اینکه زنده نگه داشتن برخی از گیاهان بسیار سخت و دشوار است، این اتفاق ممکن است مزیتی اضافه برای کمک به قوی تر شدن، مخصوصاً این گونه گیاهان، در همان روزهای اولیه باشد.

اما سوال دیگر این است که آیا این روش برای گیاهان موثر است؟

همانطور که کارشناسان گیاهان در واکنش به روند رشد آنها اشاره می کنند، باید گفت که گیاهان خاصی هم وجود دارند که بدون نیاز به هر نوع کمک و حمایتی حالشان خوب است مثل گونه بلند تر گیاهان که توانایی قائم نگه داشتن خود را در حین رشد دارند.

نخل اریکا

اما در مقابل مثلاً گیاه انجیر برگ کمنچه ای ( fiddle leaf figs ) است که اتمالاً از این روش می تواند بهره مند باشد چرا که این گیاه برای تأمین نیازهای خود و زنده ماندن در محیط خانه می تواند تقلا و تلاش کند.

انجیر برگ کمانچه ای

در انتها دوست دارم اضافه کنم که اگر شما هم مثل من علاقه به نگهداری گیاهان در خانه دارید بهتر است بدانید که یک گیاه علاوه بر نور مناسب، آب کافی و خاک مرغوب به توجه و عشق هم نیاز دارد.

ترجمه :  الناز صدیق کارشناس مجموعه نهال

منبع: https://www.bhg.com.au/indoor-plants-touch-affects-growth

این مقاله را به اشتراک بگذار

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email