//// کشاورزی برای همه، همه برای زندگی

سبد خرید /

بادام زمینی:آشنایی کامل و تخصصی با بادام زمینی

peanut plant 2 300x300 min - بادام زمینی:آشنایی کامل و تخصصی با بادام زمینی

بادام زمینی:آشنایی کامل و تخصصی با بادام زمینی

Groundnut or Peanut(بادام زمینی)

بادام زمینی بومی برزیل بوده و از آنجا به نقاط دیگر راه یافته است. آب و هوای گرم برای کشت این گیاه مناسب است.

3b0aa2683e6a32fbb607d64182676c234bdc93c3 300x240 - بادام زمینی:آشنایی کامل و تخصصی با بادام زمینی

خصوصیات گیاه شناسی بادام زمینی

سیستم ریشه ای بادام زمینی

این گیاه با نام علمی Arachis hypogaea L گیاهی از تیره پروانه آسا است.

گیاهی یک ساله و پا کوتاه می باشد. این گیاه دارای ریشه اولیه مستقیم و توسعه یافته ای است که معمولا تا عمق 50 تا 100 سانتی در خاک نفوذ می کند. امکان رشد ریشه در خاک های نفوذ پذیر,مرطوب و گرم تا عمق 2 متری نیز وجود دارد. تارهای کشنده در ریشه بادام زمینی بسیار کم است. علاوه بر ریشه اولیه , تعدادی ریشه نابجا نیز از ناحیه محور زیر لپه بادام زمینی به وجود می آیند.

این گیاه با داشتن شبکه وسیعی از ریشه ظرفیت سطحی توان زیادی برای جذب آب و املاح از لایه فوقانی خاک دارد. در روی ریشه بادام زمینی گره های تثبیت کننده نیتروژن هوا وجود دارد.

پس حتما قبل از استفاده از کود و سم با مشاورین ما تماس بگیرید و اطلاعات کامل کسب کنید تا کارشناس های ما بتوانند شما را در خرید شما و فروش کود و سم همراهی  کنند.

 

4a3325ccd9ea8f9099fdfd0b011a676e 1 225x300 - بادام زمینی:آشنایی کامل و تخصصی با بادام زمینی

 

ساقه

این گیاه دارای یک ساقه مرکزی کرکدار است که در برش قطری به شکل دایره دیده می شود. شاخه های جانبی زیادی از ساقه اصلی منشعب می شوند. میانگره ها در ساقه این گیاه کوتاه می باشند که این خاصیت سبب تسهیل رسیدن تخمدان ها به سطح خاک می شوند. بادام زمینی دارای دو تیپ اصلی رشدی به صورت بوته ای (bunch) وخزنده (runner) می باشد.

در تیپ رشد بوته ای , ساقه اصلی به حالت عمودی و استوار رشد می کند. شاخه های جانبی در آغاز استوار می باشند ولی در مراحل بعدی رشد به حالت افقی و کمی خوابیده در می آیند. در تیپ رشدی خزنده , ساقه اصلی کوتاهاست. ساقه های فرعی طویل می باشند و به حالت خوابیده رشد می کنند.

به تخمدان تلقیح شده بادام زمینی peg  می گویند.

از نظر زراعی , تیپ ایستاده از تیپ رونده برتر می باشند. در نوع خوابیده peg ها به هم متصل می باشند و در زمان برداشت تعدادی از آنها کنده شده و زیر خاک باقی خواهند ماند و موجب ایجاد مشکل می شوند.در تیپ های خوابیده فاصله peg تا خاک کمتر بوده و در نتیجه نفوذ آنها در خاک راحت تر انجام می شود. به این ترتیب ارقام خوابیده یا خزنده ارجحیت داشته و شانس بیشتری در تشکیل میوه خواهند داشت.

 

00989182 Peanuts and peanut plant 200x300 - بادام زمینی:آشنایی کامل و تخصصی با بادام زمینی

 

برگ

برگ های این گیاه با آرایش مارپیچی و به صورت متناوب بر روی ساقه قرار گرفته اند. در روی دمبرگ اصلی هر برگ ,  غالبا دو جفت برگچه بیضی شکل متقابل و به رنگ سبز روشن مشاهده می شود. این برگچه های نسبتا پوشیده از کرک می باشند. وجود بافت خرطومی در زانوی دمبرگ اصبلی و دمبرگچه ها سبب باز و بسته شدن برگچه ها و خواب شبانه در برگ ها می شود. هم زمان با رسیدگی محصول ,  برگ ها از پایین به بالای بوته شروع به ریزش می کنند.

برگ های بادام زمینی بر خلاف سایر بقولات سه برگچه ای نبوده بلکه در برگچه ای است.

امیدواریم این مقاله مورد پسند شما قرار بگیرد و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید و حتما از مشاورین و کارشناس فروشگاه کود و سم استفاده بفرمایید.

 

 

این مقاله را به اشتراک بگذار

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email