//// کشاورزی برای همه، همه برای زندگی

سبد خرید /

مجموعه نهال

ارگانیک چیست؟ و به چه محصولاتی ارگانیک گفته می شود؟

ارگانیک چیست؟ و به چه محصولاتی ارگانیک گفته می شود؟

ارگانیک چیست؟ و به چه محصولاتی ارگانیک گفته می شود؟

مقدمه

محصولات ارگانیک

محصول ارگانیک عبارتی است که این روزها زیاد به گوش می رسد و به قول معروف ترند محصولات غذایی است.این محبوبیت و شهرت باعث شده است که هر جا کلمه ارگانیک را می بینیم یا می شنویم، بدون لحظه ای درنگ شروع به خرید کنیم. علاقه به مصرف این محصولات اتفاق خوبی است به شرط آنکه واقعاً معنا و تعریف واقعی این کلمه را هم بدانیم. این عدم آگاهی باعث شده است که عده ی محدودی از فروشندگان سودجو با استفاده از این کلمه محصولات خود را هم با قیمت بالاتر و هم با سرعت بیش تری به فروش برسانند.

اول از هر چیزی بهتر است بدانیم که هیچ محصول ارگانیکی در هیچ کجای دنیا ارزان نیست، یعنی اگر شما در مارکتی دیدید که یک کیلو سیب ارگانیک را با اختلاف قیمت 5000 تومان گران تر از سیب معمولی می فروشند، مطمئن باشید که سیب ها هیچ فرقی با یکدیگر ندارند. از انجایی که از ورود محصولات ارگانیک به بازار فروش مدت زیادی نمی گذرد پس نداشتن تعریف درستی از آن یک امر کاملاً طبیعی به حساب می آید و حتی بد نیست بدانید که اتحادیه اروپا که دومین مصرف کننده ی بزرگ محصولات ارگانیک در دنیا می باشد اعلام کرده است که هنوز تعداد زیادی از اروپایی ها دقیقاً نمی دانند ارگانیک یعنی چه؟ در این مقاله قصد داریم یاد بگیریم که یک محصول ارگانیک واقعاً چیست؟ چه ویژگی هایی دارد؟ و چرا قیمت آن گران تر است؟

بدون کود شیمیایی 300x168 - ارگانیک چیست؟ و به چه محصولاتی ارگانیک گفته می شود؟

بدون کود های مصنوعی (شیمیایی)

کود های طبیعی مثل کمپبوست (کود برگ) و مشتقات جلبک دریایی برای داشتن خاک حاصل خیز و سالم ضروری است.بنابراین برای تولید محصولات ارگانیک باید از این نوع کودها استفاده کرد نه کودهای مصنوعی که در کشاورزی متداول استفاده می شوند و معمولاً از مواد شیمیایی سخت تری از جمله ترکیبات نیتروژن، فسفر و پتاسیم ساخته شده اند. بر طبق گفته ی رییس واحد کشاورزی و توسعه روستایی DG AGRI: “کشاورزی ارگانیک باعث بهبود ساختارها و کیفیت خاک شده و همچنین تنوع زیستی را افزایش می دهد.”

  

سم های شیمیایی - ارگانیک چیست؟ و به چه محصولاتی ارگانیک گفته می شود؟

بدون ضد آفت های مصنوعی (شیمیایی)

 کشاورزان مجبور هستند به نوعی با آفات و علف های هرز مبارزه کنند.این در حالی است که کشاورزان ارگانیک فقط مجاز به استفاده از ضد آفت هایی هستند که از گیاهان، حیوانات، میکروارگانیسم ها و یا مواد معدنی تهیه شده باشند. همچنین مزارع ارگانیک از روش هایی مانند تناوب زراعی و یا کاشت محصولات مختلف در یک قطعه زمین برای جلوگیری از بیماری های انتقالی از خاک استفاده می کنند. البته شکارچیان طبیعی مثل کفش دوزک ها هم می توانند روش مؤثر دیگری برای کنترل آفات باشند، اما مهم است بدانیم که طبیعی بودن هر چیزی به معنی بی ضرر بودن آن برای انسان و محیط زیست نمی باشد.

تراریخته ها (تراژن)

برای تأیید گواهی ارگانیک، غذا نمی تواند حاوی محصولات تراریخته شده باشد. این قانون برای گوشت و سایر محصولات دامی ارگانیک نیز یکسان است. علاوه بر این حیوانات باید از طریق خوراک 100% آلی پرورش داده شوند.

داروهای گیاهی - ارگانیک چیست؟ و به چه محصولاتی ارگانیک گفته می شود؟

آنتی بیوتیک ها به عنوان آخرین چاره در کحصولات ارگانیک

در مزرعه داری ارگانیک لازم است حیواناتی که ما از گوشت و سایر محصولاتشان استفاده می کنیم، کاملاً به دور از بیماری نگهداری شوند.اما در دامپروران معمولی به طور رایج از آنتی بیوتیک ها برای پیش گیری از بیماری ها استفاده می کنند که در نهایت به زنجیره ی غذایی راه پیدا می کنند. وارد شدن این آنتی بیوتیک ها به زنجیره ی غذایی می تواند به ایجاد ابر میکروب ها کمک کند.بد نیست بدانیم که سالانه 33000 نفر در اتحادیه اروپا به دلیل عفونت ناشی از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک ها می میرند و مقاومت میکروبی امروزه یکی از نگرانی های مهم جهانی می باشد.

در نتیجه در مزارع ارگانیک، استفاده از آنتی بیوتیک ها به شدت محدود شده است، در واقع دامداران با محدود کردن تعداد دام هایی که پرورش می دهند و استفاده از روش هایی مثل رژیم غذایی مناسب برای آنها، سعی بر کنترل بیماری می کنند و فقط در صورتی مجاز به استفاده از آنتی بیوتیک ها هستند که داروهای طبیعی مانند phytotherapeutic ها و homoeopathic ها بی تأثیر باشند و یا راه دیگری برای کاهش درد و رنج دام وجود نداشته باشد. به طور کلی می توان گفت که اگر در دامداری و دامپروری مرسوم ار آنتی بیوتیک ها به عنوان ابزاری برای پیشگیری بیماری ها استفاده می شود در دامپروری ارگانیک، آنتی بیوتیک ها به عنوان آخرین راه چاره در نظر گرفته شده اند.

رفاه حیوانات - ارگانیک چیست؟ و به چه محصولاتی ارگانیک گفته می شود؟

نگهداری از دام ها در آسایش و رفاه برای محصولات ارگانیک

دامداران باید شرایط محیطی لازم برای بیان رفتار طبیعی حیوانات مانند فضای بیرونی مناسب را فراهم کنند و این در حالی است که در دامداری مرسوم اجباری برای وجود این شرایط نیست؛ و همچنین قوانین اضافی دیگری مانند ممنوعیت حبس شدن و یا مثله کردن هم وجود دارد، مگر در صورتی که به دلایل بهداشتی کاملاً لازم و ضروری باشد.

قطعاً الان که درک بهتری از محصولات ارگانیک پیدا کردیم، دلیل بالاتر بودن قیمت آنها را نیز بهتر درک می کنیم.

در انتها دوست دارم اضافه کنم که ارگانیک بودن یک غذا لزوماً به معنی مفید بودن آن برای بدن نیست. نمک، شکر و چربی چه ارگانیک باشند، چه غیر ارگانیک در هر صورت برای بدن مضر هستند.

منبع: https://www.euronews.com/tag/agriculture

این مقاله را به اشتراک بگذار

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email