//// کشاورزی برای همه، همه برای زندگی

سبد خرید /

مجموعه نهال

میوه ی اژدها چیست؟همه چیز درباره ی میوه ی اژدها (Dragon Fruit)

میوه ی اژدها چیست؟همه چیز درباره ی میوه ی اژدها (Dragon Fruit)

میوه ی اژدها چیست؟همه چیز درباره ی میوه ی اژدها (Dragon Fruit)

میوه ی اژدها یک میوه ی استوایی خاص و به اصطلاح لاکچری و البته سرشار از فواید است که به تازگی در ایران شناخته شده است و در فروشگاه های معدود و خاصی با قیمت تقریباً بالایی به فروش می رسد.

با این شرایط خیلی طبیعی است که خیلی از ما هنوز این میوه ی خاص را نخورده باشیم و شاید فقط عکس های آن را دیده باشیم و یا فقط اسم آن را شنیده باشیم و حتی ممکن است که برای اولین بار با خواندن همین مقاله با این میوه ی خاص و از نظر خود من عجیب و غریب قرار است که آشنا شوید.

در هر صورت جای برای نگرانی وجود ندارد چون ما در این مقاله قصد داریم که به شما همه چیز را درباره ی این میوه ی خاص از ظاهر و طمع و نحوه ی خرید و نگهداری آن گرفته تا نحوه ی کاشت و پرورش آن در گلدان های کوچک خانه هایتان آموزش دهیم.

میوه ی اژدها چیست؟

میوه ی اژدها میوه ای است که روی گونه از کاکتوس به نام Hylocereus که در مناطق گرمسیری و استوایی دنیا به وفور دیده می شود، رشد می کند. نام این کاکتوس از تلفیق کلمه ی یونانی Hylo به معنی چوبی با کلمه ی لاتین Cereus به معنی موم بدست آمده است.

D2 - میوه ی اژدها چیست؟همه چیز درباره ی میوه ی اژدها (Dragon Fruit)

ظاهر خارجی این میوه دارای پیازی با رنگ صورتی تند و یا زرد با برگ های سبز سنبله ای مانند است که مانند شعله های آتش در اطراف آن بلند شده اند. وقتی آن را باز می کنیم، ماده ی سفید گوشتی با دانه های سیاه را می بینیم که این قسمت از میوه به همراه دانه های ریز درون آن خوراکی است.

D3 - میوه ی اژدها چیست؟همه چیز درباره ی میوه ی اژدها (Dragon Fruit)

تاریخچه:

این کاکتوس اصالتاً برای جنوب مکریک، آمریکای جنوبی و مرکزی است که در اوایل قرن نوزدهم میلادی فرانسوی ها آن را به جنوب شرقی آسیا آوردند. در آمریکای مرکزی به آن پیتایا (Pitaya) می گویند و در آسیا آن را گلابی توت فرنگی (Strawberry Pear) می نامند.

طعم و مزه:

میوه ی اژدها، میوه ای آبدار و کمی شیرین است که برخی مزه ی آن را ترکیبی از کیوی، گلابی و هندوانه توصیف می کنند و دانه های آن مزه ای شبیه به مزه ی مغز (آجیل) دارند.

مواد غذایی (پرودهای) میوه ی ازدها:

مواد غذایی که با مصرف یک وعده ی 170 گرمی از میوه ی اژدها بدست می آوریم.

کالری: 102

چربی: 0 گرم

پروتئین: 2 گرم

کربوهیدرات: 22 گرم

فیبر: 5 گرم

شکر: 13 گرم

ویتامین ها و مواد معدنی که از این مقدار میوه دریافت می کنیم.

ویتامین A: 100 (IU)

ویتامین C: 4 میلی گرم

کلسیم: 31 میلی گرم

آهن: 1 گرم

منیزیم: 68 میلی گرم

D6 - میوه ی اژدها چیست؟همه چیز درباره ی میوه ی اژدها (Dragon Fruit)

فواید میوه ی اژدها:

  • سرشار از آنتی اکسیدان هایی مانند فلانوئیدها، اسید فنولیک، بتاسیانین است که از سلول های بدن در برابر رادیکال های آزاد -مولکول هایی که می توانند منجربه بیماری هایی مانند سرطان و پیری زودرس شوند- محافظت می کنند.
  • فاقد چربی و سرشار از فیبر بودن این میوه را به یک میان وعده ی عالی تبدیل کرده است زیرا باعث احساس سیری بیشتر در بین وعده های اصلی غذایی می شود.
  • به کاهش قند خون کمک می کند.
  • این میوه حاوی پروبیوتیک (Prebiotics) -ماده ی غذایی که باکتری های سالم درون روده به نام Probiotics را تغذیه میکند- می باشد. وجود پروبیوتیک بیش تر در سیستم گوارش به تعادل باکتری های خوب و بد درون روده ها کمک می کند. در واقع میوه ی اژدها رشد پروبیوتیک های لاکتوباسیل و بیفیدوباکتریوم که باکتری های مفید روده هستند و می توانند ویروس ها و باکتری های بیماری زا را از بین ببرند را تشویق می کند و همچنین در هضم غذا هم بسیار مؤثر است.
  • ویتامین C و آنتی اکسیدان های موجود در این میوه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.
  • باعث افزایش سطح آهن بدن می شود. میوه ی اژدها دارای آهن است و ویتامین C موجود در آن به بدن کمک می کند که این آهن را جذب و استفاده کند.

 

D9 - میوه ی اژدها چیست؟همه چیز درباره ی میوه ی اژدها (Dragon Fruit)

خطرات سلامتی میوه اژدها:

به طور کلی خوردن آن ضرری ندارد مگر در مواقع خیلی نادر که باعث آلرژی با نشانه های تورم زبان، کهیر و استفراغ می شود. همچنین در صورتی که میزان زیادی میوه ی اژدها استفاده کنید، پوست بدن شما صورتی یا قرمز می شود که خیلی نگران کننده نیست و هنگامی که میوه از سیستم بدن شما خارج شود باید پوست بدنتان به رنگ طبیعی خود بازگردد.

توصیه های قبل از خرید:

  • قبل از خرید به آرامی آن را فشار دهید، نباید نرم و یا له شده باشد.
  • از خرید میوه هایی که لکه های کبود و برگ های خشک دارند خودداری کنید.
  • از خرید میوه های بیش از حد رسیده خودداری کنید.
  • اگر هنگام فشار دادن کمی سفت بودند چند روز بگذارید روی کابینت تا برسند و بعد میل کنید.

نحوه ی نگهداری:

میوه های برش خورده را درون کیسه ی پلاستیکی تا 5 روز در یخچال و تا 3 ماه در فریزر می توانید نگهداری کنید.

D5 - میوه ی اژدها چیست؟همه چیز درباره ی میوه ی اژدها (Dragon Fruit)

همه چیز درباره ی کاشت و پرورش میوه ی اژدها:

میوه اژدها تقریبا در اکثر نقاط دنیا قادر به رشد می باشد. در مناطق خیلی سرد میوه اژدها به محافظت نیاز دارد و نباید در دمای کمتر از 8 درجه سانتی گراد نگه داری شود و در مناطق گرم با زمستان معتدل بهتر رشد می کند. دمای مناسب برای رشد میوه اژدها، درجه حرارت متوسط بین 21 تا 29 درجه سانتی گراد می باشد. گیاه میوه اژدها می تواند در شرایط خشکی زنده بماند، با این حال به نظر می رسد با دادن آب به صورت منظم به این گیاه، عملکرد آن بهتر خواهد شد و میوه های آن طعم بهتری خواهند داشت و باردهی آن نیز بیشتر می شود.

خاکی که برای کاشت میوه اژدها مورد استفاده قرار می گیرد باید زهکشی خوبی داشته باشد تا آب به راحتی بتواند از آن عبور کند. میوه اژدها توسط بذر یا قلمه کاشته می شود، از دانه هایی که درون میوه اژدها است می توان برای کاشت گیاه جدید استفاده کرد. میوه اژدها در آفتاب کامل بهتر رشد می کند، هرچند این گیاه در سایه جزیی هم قادر به رشد است.

زمان کاشت

زمان مشخصی برای کاشت میوه اژدها در نظر گرفته نشده است. این کاکتوس زندگی طولانی دارد و می توان آن را در هر زمانی کاشت. فقط باید از نظر دمایی گیاه را تحت نظر داشت و نباید آن را در دمای کمتر از 8 درجه سانتی گراد قرار داد. برای کاشت میوه اژدها با بذر بهتر است بعد از رفع سرما این کار انجام شود.

گل دهی و تولین میوه

باردهی می تواند در طول سال متفاوت باشد. در صورتی که گل دهی در تابستان باشد تولید میوه در پاییز و زمستان انجام می شود. گل های میوه اژدها گاهی اوقات دارای گلبرگ هایی با اندازه بیش از 20 سانتی متر می شوند. گل میوه اژدها بسیار زیبا است و گلبرگ های بیرونی آن سفید و پرچم آن زرد می باشد. بهترین زمان برای دیدن گل ها موقع طلوع آفتاب است. گل ها معمولا در طول شب باز هستند، با این حال گل های باز در طول روز هم دیده شده اند.

D4 - میوه ی اژدها چیست؟همه چیز درباره ی میوه ی اژدها (Dragon Fruit)

به نظر می رسد رشد گیاه بالغ که دارای گل است متوقف می شود. تولید میوه ابتدا با گل دهی شروع می شود و بهترین میوه زمانی تولید می شود که گیاه به بالاترین نقطه از رشد خود برسد. بعد از گل دهی، تولید میوه 6 هفته تا چند ماه ممکن است طول بکشد.

یکی از مشکلاتی که باعث می شود کاکتوس از بین برود آبیاری بیش از حد و یا ماندن آب در خاک است، بنابراین باید اطمینان داشته باشید خاکی که استفاده می کنید زهکشی خوبی داشته باشد. میوه اژدها در خاک های سبک حاوی کمپوست و هوموس به خوبی رشد می کند. این گیاه در خاک های سنگین به سرعت پوسیده می شود.

برای کوددهی به گیاه میوه اژدها می توان یک یا دوبار در سال از مخلوط کودهای مرغ و بلدرچین استفاده کرد. باید مواظب بود کود با فاصله از ساقه یا تنه گیاه ریخته شود. همچنین می توان از کودهای تجاری موجود در بازار نیز استفاده کرد. این گیاه در شرایط سخت نیز رشد می کند ولی با مراقبت از آن عملکرد گیاه بهتر خواهد بود.

آفات گیاه میوه اژدها

آفات شامل مورچه ها و کرم ها هستند. زمانی که میوه ها رسیده می شوند ممکن است مورد حمله پرندگان قرار بگیرند. با این حال به دلیل خار دار بودن گیاه این اتفاق به ندرت می افتد و به نظر نمی رسد بالارفتن از درخت میوه اژدها و نشستن روی درخت برای حیوانات کار آسانی باشد.

در صورت بالا بودن رطوبت در تابستان ممکن است مشکلات قارچی به وجود آید که باعث ایجاد لکه های زنگ روی گیاه می شود. در صورت بروز مشکلات قارچی باید از قارچ کش استفاده شود و همچنین شاخه هایی که دچار آسیب شده اند را باید جدا کرد.

در صورتی که گیاه دچار آفتاب سوختگی شود، آبیاری به پایه گیاه باعث بهبود آفتاب سوختگی می شود

D8 - میوه ی اژدها چیست؟همه چیز درباره ی میوه ی اژدها (Dragon Fruit)

برداشت میوه اژدها

میوه اژدها بعد از برداشت رسیده نمی شود، بنابراین قبل از برداشت اطمینان حاصل کنید که میوه کاملا رسیده شده باشد. میوه رسیده رنگ آن کاملا از سبز به زرد یا قرمز تغییر پیدا می کند. همچنین زمانی که میوه به آرامی فشرده می شود باید پوست آن کمی نرم شده باشد.

برای جدا کردن میوه، آن را بچرخانید و سپس با یک کشش آن را از درخت جدا کنید. میوه رسیده باید به آسانی جدا شود، در صورتی که به راحتی جدا نشود هنوز کاملا نرسیده است.

در چیدن میوه های زرد، خارهای آن به دست آسیب می رسانند و نباید با دست به صورت مستقیم آن را برداشت کرد. مثلا می توان با کمک یک انبر میوه ها را برداشت کرد و یا از دستکش های ضخیم برای برداشت میوه اژدهای زرد استفاده کرد. در صورتی که میوه رسیده باشد باید مقداری از خارها ریخته شده باشند، به هر حال برای چیدن آن ها باید مواظب بود.

میوه اژدها در دمای 7 تا 10 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 90 تا 98 درصد، به مدت 2 تا 3 ماه قابل نگه داری است.

 

 

این مقاله را به اشتراک بگذار

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email