//// کشاورزی برای همه، همه برای زندگی

سبد خرید /

مجموعه نهال

میوه های خاص در دنیا و معرفی برخی از آن ها

میوه های خاص در دنیا و معرفی برخی از آن ها

میوه های خاص در دنیا و معرفی برخی از آن ها

وقتی پای خوراکی های خاص و عجیب و غریب و جدید وسط میاد، یاد میوه های خاص می افتیم اما من به شخصه ترس خاصی از امتحان کردن آنها بهم دست می دهد و خب این ترس بیش تر مواقع کاملاً به ضرر من بوده، مثلاً وقتی فرصت داشتم که غذای محبوب و معروف یک کشور را امتحان کنم تصمیم گرفتم که خودم را با ساندویچ های مکدونالد سیر کنم.

اما یک روز نشستم و با خودم فکر کردم، اگر قرار است که در حین سفر خوراکی های جدید و میوه های خاص را امتحان نکنم پس چرا سفر می کنم و اصلاً این سفر چه فایده ای برای من دارد. اگر تنها هدفم دیدن کردن از جاهای جدید است که اصلاً نیازی به هزینه کردن نیست؛ چونکه با گشتن توی اینترنت می توانم خیلی خیلی جاهای جدید و قشنگ تری را با پرداخت تقریباً هیچ هزینه ای ببینم.

در واقع با مزه کردن، بو کردن و لمس کردن چیزهای جدید و میوه های خاص است که می توانیم بگوییم که به معنای واقعی کلمه سفر کردیم. پس به این نتیجه رسیدم که باید یک راهی پیدا کنم و هرجوری شده به این ترس غلبه کنم.

بهترین راهی که پیدا کردم شناخت این میوه های خاص  و مزه های آن ها بود که البته توی این مسیر چیز های جالب دیگری هم یاد گرفتم، مثلاً اینکه اگر به یک میوه یا غذا در کل دنیا اتیکت غیر معمول، خاص و یا عجیب خورده است به این معنی نیست که حتماً مزه و یا شکل عجیب و غریبی دارند، ممکن است که فقط مختص منطقه ی خاصی از جهان باشند.

انواع میوه های خاص

دوریان - میوه های خاص در دنیا و معرفی برخی از آن ها
خارگیل یا دوریان
 • خارگیل یا دوریان ( Durian ) 

اگر به جنوب شرقی آسیا مثل تایلند سفر کرده باشید امکان ندارد که با این میوه آشنا نشده باشید. دوریان میوه ی بومی تقریباً بزرگ با ظاهر میخی جنوب شرقی آسیاست. چیزی که خیلی این میوه را عجیب می کند بوی بسیار تند و زننده ی آن است که شباهت زیادی به بوی پیاز سرخ شده دارد و معمولاً تحمل بوی آن برای افراد غیر بومی و خارجی بسیار سخت و آزاردهنده است.

در حالیکه این میوه در میان بومیان بسیار محبوب و لذیذ است، معمولاً غیر بومیان کمی از طعم و مزه ی آن خوششان می آید. اگر بخواهم مزه ی آن را برایتان تعریف کنم ترکیب عجیبی از شور و شیرین و خامه ایست. البته برای مزه ی این میوه تعریف های جالب دیگری هم هست مثل مزه ی پیازجه ی مخلوط شده با پودر قند، مزه ی سیر و کارامل خر شده و مخلوط شده با خامه و در نهایت مزه ی پودینگ سیر.

با وجود همه ی این تعریف ها من هنوز هم می ترسم که این میوه را امتحان کنم یا بهتر است بگم که اصلاً دلم نمی خواهد که امتحانش کنم ولی خب ذائقه ی آدم ها با هم متفاوت است و من کسانی را می شناسم که با خوردن این میوه عاشق طعم آن شده اند.

جالب است بدانید که خوردن این میوه بخاطر بوی بسیار تند و بد آن در بسیاری از مکان های عمومی مثل هتل ها، رستوران های کشورهای جنوب شرقی آسیا ممنوع است.

جکفروت - میوه های خاص در دنیا و معرفی برخی از آن ها
نان صحرایی یا جکفروت
 • نان صحرایی ( Jackfruit )

این میوه بزرگ ترین میوه ی درختی جهان است که گاهی تا 37 کیلو وزن دارد و بومی جنوب شرقی آسیا محسوب می شود. جکفروت نیز مثل باقی میوه های استوایی مزه ی شیرینی دارد، مزه ای شبیه به تلفیق سیب و موز. این میوه در ایالات متحده به عنوان جایگزین گوشت وگان بسیار محبوب است.

دراگون فروت - میوه های خاص در دنیا و معرفی برخی از آن ها
میوه اژدها یا دراگون فروت
 • میوه ی اژدها ( Dragon Fruit )

این میوه که در یک مقاله به صورت جداگانه و کاملاً مفصل در مورد آن توضیح دادم، بومی مکزیک است که امروزه در سراسر آمریکای لاتین و آسیا رشد می کند. برای شناخت کامل این میوه که امروزه در ایران هم یافت می شود به این مقاله ” همه چیز درباره ی میوه ی اژدها (Dragon Fruit) “مراجعه کنید.

چریمویا - میوه های خاص در دنیا و معرفی برخی از آن ها
چریمویا
 • چری مویا ( Cherimoya )

میوه ی بومی آمریکای جنوبی است که گوشتی سفید رنگ، نرم و کاستارد (نوعی دسر شبیه به فرنی) مانند دارد و به همین دلیل به آن کاستارد سیب نیز می گویند. این میوه مزه ی شیرین و جالبی دارد که شبیه به تلفیقی از موز، آناناس و آدامس بادکنکی است.

کیوانو - میوه های خاص در دنیا و معرفی برخی از آن ها
خربزه شاخ دار یا کیوانو
 • کیوانو یا خربزه ی شاخدار ( Kiwano )

کیوانو میوه ی بومی آفریقای جنوبی است که شکل بسیار زیبایی دارد، حتی بعضی از افراد زیبایی آن را به زیبایی میوه های غیر دنیایی تشبیه می کنند. پوست این میوه نارنجی روشن پر از دانه های سبز و زرد روی آن است.این میوه که از خانواده ی خیار است مزه ای بسیار ملایم و کم شیرین دارد.به طور دقیق تر میوه هایی که کامل نرسیده اند مزه ی خیار و میوه های کاملاً رسیده آن مزه ای شبیه به موز دارند.

خربزه کره ای - میوه های خاص در دنیا و معرفی برخی از آن ها
خربزه ی کره ای
 • خربزه ی کره ای ( Korean Melon )

خربزه ای زرد و کوچک با خط های عمیق سفید روی پوست آن است که گوشتی سفید با دانه های سفید خوراکی دارد. طعم این میوه ترکیبی از عسل و خیار است و بافت ترد خیار را دارد.در واقع از نظر مزه فرق خاصی با خربزه های خودمان ندارد.

پشن فروت - میوه های خاص در دنیا و معرفی برخی از آن ها
پشن فروت
 • پشن فروت ( Passion Fruit )

پشن فروت میوه ی شور بومی آمریکاست که ظاهری کوچک، قرمز و زرد به اندازه ی یک توپ گلف و پوستی سفت دارد.اکنون این میوه در همه جای دنیا حتی ایران هم پرورش داده می شود.

فیجووا - میوه های خاص در دنیا و معرفی برخی از آن ها
فیجوا
 • فیجوا ( Feijoa )

میوه ای بیضی شکل کوچک با گوشتی ترش و اندکی زبر است و مزه ای شبیه به ترکیب گواوا، آناناس و توت فرنگی دارد و همچنین بوی شیرین گل می دهد. این میوه بومیه کشورهای برزیل، پاراگوئه و آرژانتین است.

تاماریلو - میوه های خاص در دنیا و معرفی برخی از آن ها
گوجه فرنگی درختی یا تاماریلو
 • تاماریلو یا گوجه فرنگی درختی ( Tamarillo )

میوه ای تخم مرغی شکل که گوشتی ترش، گس و آب دار دارد. این میوه که مزه ای تند و شیرین دارد بومیه آمریکای جنوبی است.

ازگیل ژاپنی - میوه های خاص در دنیا و معرفی برخی از آن ها
ازگیل ژاپنی
 • ازگیل ژاپنی ( Loquat )

این میوه بومی کشورهای ژاپن و چین است و ظاهری نارنجی، کوچک گلابی شکل با دانه های بزرگ در داخل آن، دارد. طعم این میوه شیرین و در عین حال کمی ترش است و به طور کلی طعمی شبیه به خانواده های مرکبات دارد. بعضی از افراد مزه ی آن را به ترکیبی از هلو و انبه تشبیه می کنند.

گوجه سبز 2 - میوه های خاص در دنیا و معرفی برخی از آن ها
گوجه سبز
 • گوجه سبز ( Sour Plum )

بله گوجه سبز، همین گوجه سبزی که عاشقشیم و کل سال برای رسیدن فصلش انتظار می کشیم. در واقع گوجه سبز میوه ی نرسیده ی درخت آلوست که در خاورمیانه به عنوان یک میوه شناخته می شود و بسیار محبوب است.

لدگان 2 267x300 - میوه های خاص در دنیا و معرفی برخی از آن ها
چشم اژدها یا لونگان
 • لونگان یا چشم اژدها ( Longan )

لونگان میوه ای گرد و کوچک با گوشت سفید شفاف و دانه های سیاه براق است. این میوه بومی جنوب آسیاست، در واقع لونگان در زبان چینی به معنی چشم اژدهاست و بدلیل اینکه وقتی پوست این میوه را می کنیم، گوشت آن شبیه به کره ی چشم است این اسم را برای آن انتخاب کرده اند. از نظر ظاهری و بافت شباهت زیادی به لایچی (میوه ی درخت همیشه سبز چینی) دارد. گوشت این میوه شیرین و خوشبوست.

فیسالیس - میوه های خاص در دنیا و معرفی برخی از آن ها
فیسالیس یا گلدن بری
 • فیسالیس ( Physalis )

میوه ای کوچک و نارنجی از خانواده ی توت ها که مزه ای ترش و شیرین دارد.این میوه بومی قاره ی آمریکاست اما امروزه بیش تر در آمریکای جنوبی دیده می شود و به طور کلی این میوه طعمی شبیه به توت فرنگی و یا آناناس با یک ترشی خیلی ملایم دارد. این میوه هم امروزه در ایران پرورش داده می شود.

شاه توت 2 - میوه های خاص در دنیا و معرفی برخی از آن ها
شاه توت
 • شاه توت ( Mulberries )

بله یک میوه ی کاملاً آشنای دیگر. شکل و مزه و بوی آن که نیازی به توضیح ندارد. اما بد نیست بدانیم که این میوه بومی چین است و به طور تاریخی به عنوان میوه ی لارو کرم ابریشم رشد کرده است.

عنب 2 - میوه های خاص در دنیا و معرفی برخی از آن ها
عناب
 • عناب ( Jajube )

عناب هم جزء آن میوه هایی است که ما ایرانی ها تقریباً با آن آشنایی داریم، اما از آنجایی که اندازه ی گوجه سبز و شاتوت مشهور نیست من یک مقدار در مورد آن توضیح می دهم که اگر دوست داشتید تهیه و مصرف کنید. این میوه کوچک بیضی شکل با رنگ پوست قرمز است که دو هسته غیر خواراکی درونش دارد و دارای مزه ای شیرین نزدیک به سیب است. این میوه هم بومی کشور چین می باشد.

این مقاله را به اشتراک بگذار

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email