//// کشاورزی برای همه، همه برای زندگی

سبد خرید /

مجموعه نهال

گیاهان هوازی (Tillandsias) به چه گیاهانی گفته می شود؟

گیاهان هوازی (Tillandsias) به چه گیاهانی گفته می شود؟

گیاهان هوازی (Tillandsias) به چه گیاهانی گفته می شود؟

گیاهان هوازی انتخاب بسیار مناسبی برای آن دسته از افرادی است که دردسر های خاک را دوست ندارند.نگهداری از گیاهان خانگی در کنار فواید بسیار زیادی که دارد بعضی معایب هم ممکن است برای شما داشته باشد.

مثل کثیفی که ممکن است از خاک گلدانتان مخصوصاً در حین آبیاری ایجاد شود و یا حشراتی که از خاک می آیند و در نهایت حساسیت، بله حساسیت. افراد زیادی هستند که به خاک حساسیت دارند و به همین دلیل به رغم از علاقه ای که به نگهداری از گیاهان خانگی دارند مجبوراً از داشتن آن ها در داخل خانه صرف نظر می کنند.

tillandsia 1 - گیاهان هوازی (Tillandsias) به چه گیاهانی گفته می شود؟

فواید

گیاهان هوازی انتخاب بسیار مناسبی برای آن دسته از افرادی است که دردسر های خاک را دوست ندارند. البته این اصلاً به معنی جایگزینی نیست و اصلاً درست نیست که به این گیاهان با چشم ” از هیچی بهتره ” نگاه کنیم. چرا که این گیاهان هم همان فوایدی که گیاهان معمول و رایج خانگی برای شما دارند و درباره ی آن ها بار ها و بار ها مفصل صحبت کردیم را دارند و فقط نوع نیاز های آن ها متفاوت است که این تفاوت باعث کاربردی تر شدن گیاهان هوازی شده است.

برای مثال گذاشتن یک گلدان بزرگ پر از خاک وسط میز ناهار خوری که غذا می خوریم، با وجود تمام زیبایی که دارد، ممکن است برای همه پسندیده نباشد (برای من به شخصه اصلاً جالب نیست) و یا قصد دارید در دکوراسیون منزلتان از گیاهان بیش تری استفاده کنید ولی ترس از اینکه هر طرف خانه پر از خاک شود، شما را پشیمان می کند.

till 1 - گیاهان هوازی (Tillandsias) به چه گیاهانی گفته می شود؟

 

توضیحات

تا اینجا متوجه شدیم که این گیاهان به خاک نیازی ندارند.خب حالا سوال اینجاست که پس به چی نیاز دارند؟ کسانی که این گیاه را هنوز نمی شناسند ممکن است فکر کنند که باید آن ها را مثل دسته گل در گلدان های پر از آب بگذارند که خب جواب کاملاً منفی است.

این گیاهان همان طور که از اسم آن ها پیداست هوازی هستند یعنی برای رشد و زنده ماندن نیاز اصلی آن ها هواست. البته اصلاً منظورم این نیست که آب نیاز ندارند، گیاهان هوازی هم مثل هر گیاه دیگری باید آبیاری شوند که جلوتر درباره ی نحوه ی آبیاری آن ها صحبت خواهیم کرد.

پس در قدم اول یادمان می ماند که اگر این گیاهان برای زنده ماندن و رشد نیاز به داخل آب یا خاک بودن ندارند تقصیر من و شما نیست. اصلاً پیش خودتان فکر نکنید که ” آخی گناه داره کاش می شد بذارمش تو خاک .” این گیاهان به نوع دیگری از مراقبت نیاز دارند همین و بس و اگر با آن ها به درستی رفتار کنیم شکوفه هم می دهند.

till 4 - گیاهان هوازی (Tillandsias) به چه گیاهانی گفته می شود؟

شناخت عمومی گیاهان هوازی یا Tillandsia

اصطلاح گیاهان هوازی نام رایج تیلاندسیاها (Tillandsias) است که نوعی بروملیاد می باشد، زیرا نیازی به کاشت در خاک ندارد. در طبیعت تیلاندسیاها به اشیایی مانند سنگ ها و درختان می چسبند و با ریشه هایشان به اصطلاحی آن ها را استعمار می کنند.

این گیاهان اپی فتیک هستند، به این معنی که رطوبت و مواد مغذی را از طریق برگ های خود جذب می کنند. بیش از 650 گونه تیلاندسیا در سراسر قارهی آمریکا رشد می کنند که البته برخی از آن ها مثل خزه اسپانیایی (Tillandsia usenoides) تهاجمی هستند.

دستورعمل های مراقبت از گیاهان هوازی

هوا:

همانطور که از اسم آن ها پیداست به هوا و اکسیژن زیادی برای رشد نیاز دارند. برای رسیدن هوای کافی به آن ها نیازی نیست حتماً کار خاص و عجیب و غریبی انجام دهید فقط کافیست که اگر قصد دارید آن ها را درون ظرف نگهداری کنید حتماً از ظرف های درباز استفاده کنید که هوا درون آن ها آزادانه گردش داشته باشد.

air tillandsia - گیاهان هوازی (Tillandsias) به چه گیاهانی گفته می شود؟
یادمون نره اگر ظرف در داره در را حتماً حتماً باز بزاریم

آب:

این گیاهان از آن جایی که درون خاک رشد نمی کنند، باید آب کافی را از طریق برگ ها جذب کنند. بعضی از افراد اعتقاد دارند که اسپری کردن آب بر روی برگ های کیاهان هر 3 روز یکبار کافیست اما عده ای دیگر به صورت تجربی ثابت کرده اند که گیاهانی که فقط به صورت اسپری آبیاری می شوند عمر زیادی ندارند و باید گیاهان را اصطلاحاً حمام کنیم.

به این معنی که گیاهان را به مدت 30 دقیقه تا 1 ساعت درون ظرف بزرگ پر از آب قرار دهیم و آن ها را درون آب غرق کنیم. این کار در تابستان هفته ای یکبار و در زمستان هر سه هفته یکبار باید انجام شود. دقت داشته باشید قبل از اینکه گیاه را به ظرف اصلی خو منتقل کنید باید آن را به خوبی و آرامی تکان دهید تا آبی جمع شده و مانده بر روی برگ گیاه باقی نماند.

bathing till 683x1024 - گیاهان هوازی (Tillandsias) به چه گیاهانی گفته می شود؟
آبیاری صحیح

نور:

این گیاهان نور روشن و غیر مستقیم را ترجیح می دهند. برای آن ها یک پنجره ی آفتابی زیادی پرنور و یک اتاق تاریک زیادی کم نور است. همچنین دقت داشته باشید که نور مستقیم خورشید ممکن است گیاه شما را بسوزاند.

burnt tillandsia - گیاهان هوازی (Tillandsias) به چه گیاهانی گفته می شود؟
تیلانداسیا سوخته

 

این مقاله را به اشتراک بگذار

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email