//// کشاورزی برای همه، همه برای زندگی

سبد خرید /

مجموعه نهال

گوجه گیلاسی و کاشت آن در گلدان های آپارتمانی

گوجه گیلاسی و کاشت آن در گلدان های آپارتمانی

گوجه گیلاسی و کاشت آن در گلدان های آپارتمانی

علاوه بر کاشت گیاهان و سبزیجات در خاک باغچه، امکان پرورش بعضی از آن ها در آپارتمان نیز وجود دارد و گوجه گیلاسی یکی از آن گیاهانی است که می توانیم آن را در محیط خانه و در فضای کوچک آپارتمانمان نیز پرورش دهیم.

برای پرورش گوجه در گلدان بهتر است که از بذر گوجه گیلاسی استفاده کنیم چرا که این نژاد از گوجه بدلیل رشد جمع و جورتر و کوچک بودن میوه ی آن برای پرورش در گلدان بسیار مناسب است. داشتن یک گلدان گوجه ی گیلاسی در خانه علاوه زیبایی خاص و فوق العاده ای که به فضای خانه ی ما می دهد، وقتی به ثمر می رسد نیز بسیار کاربردی در آشپزی است.

اما سوال این جاست که کاشت و پرورش گوجه در گلدان های خانگی کار آسانی است؟ بهترین پاسخ برای این سوال این است که کاشت گوجه گیلاسی در خانه کار غیر ممکن و سختی نیست که این جواب قطعاً معنای آسان بودن آن را نمی دهد.

تیم نهال در این مقاله سعی کرده تا تمام اطلاعاتی که برای این کار نیاز دارید را در اختیار شما قرار دهد و امیدواریم که تا حدود زیادی مفید باشد و کاشت گوجه گیلاسی در گلدان و پرورش آن در آپارتمان را برای شما ممکن و آسان سازد.

2 1024x538 - گوجه گیلاسی و کاشت آن در گلدان های آپارتمانی

مقدمه

در اولین قدم برای کاشت گوجه باید بدانید که این گیاه تشنه ی آفتاب است و همه ی گونه های آن عاشق گرما و نور مستقیم خورشید هستند؛ پس باید مکانی را در خانه به آن ها اختصاص دهید که روشن و گرم است و به مدت 6 تا 8 ساعت در روز در معرظ نور مستقیم خورشید قرار دارد. برای مثال یک پنجره ی جنوبی برای پرورش گوجه گیلاسی بسیار ایده آل است.

برای کاشت و پرورش گوجه ی گیلاسی به لیست زیر نیاز دارید:

 1. بذر گوجه گیلاسی
 2. کمپوست: حتماً کمپوست مناسب برای پرورش سبزیجات را تهیه کنید.
 3. گلدان مناسب: برای کشت بذرها می توانید از سینی های نشاء یا ظرف های پلاستیکی استفاده کنید ولی وقتی جوانه ها رشد کردند باید گیاه را به یک گلدان بزرگ و دائمی که زهکشی مناسبی دارد منتقل کنید. گلدان هایی که لعاب شیشه ای دارند بهترین انتخاب هستند.
 4. کود دهی :مجموعه کشاورزی نهال چهار نوع کود را برای نگهداری و رشد این گیاه به شما پیشنهاد می کند.

زمان رشد گیاه :

1.سولفات پتاسیم فیتومکس

2.سولفات پتاسیم

زمان گلدهی :

1.کود 20-20-20

2.کود جلبک دریایی

زمان کاشت بذر ها:

بهترین زمان برای کاشت بذر های گوجه فرنگی اوایل بهار است که روزها طولانی تر و گرم هستند.

نحوه ی کاشت مرحله به مرحله:

 1. گلدان نهال خود را تا نیمه با کمپوست پر کنید، سپس یک بذر در گلدان قرار دهید. روی بذر را بپوشانید و آن را آبیاری کنید.
 2. گلدان یا سینی نشاء را در مکانی گرم و آفتابی قرار دهید.
 3. کمپوست ها باید مرطوب باشند، بنابراین روزی یکبار دانه ها را با اندازه ی یک قاشق چای خوری آبیاری کنید.
 4. جوانه زدن چند هفته زمان می برد، پس اگر تا چند هفته جوانه ای مشاهده نکردید نگران نشوید چرا که امری کاملاً طبیعی است.
 5. هنگامی که گلدان شما شروع به جوانه زدن کرد به آن هر دو روز یکبار مثل گذشته با قاشق چای خوری آب دهید. در این مرحله گیاه به آب زیادی نیاز ندارد و فقط در صورتی که متوجه شدید خاک گلدانتان خیلی زود خشک می شود به آن آب بیش تری بدهید.
 6. در حین رشد گیاه را مرتب و منظم آبیاری کنید.
 7. زمانی که گیاه گوجه گیلاسی شما تا 10 سانت قد کشید، آن را به گلدان دائمی منتقل کنید.
 8. گلدان را تا 4/3 با کمپوست پر کنید، سپس گیاه گوجه گیلاسی را در گلدان قرار داده و همه ی ریشه ها را بپوشانید. بهتر است برگ هایی را که در پایه ساقه قرار دارند را نیز در خاک بپوشانید چون باعث ایجاد ریشه ی بیش تری می شوند.
 9. گیاه خود را هرس کنید.
 10. از گیاه حمایت کنید. گوجه فرنگی گیاه سنگینی است و بهتر است که یک چوب بامبو در وسط گیاه قرار دهید تا از ساقه ی اصلی آن حمایت کند.
 11. مرتباً آبیاری کنید.
 12. هفته ای یکبار گلدان را بچرخانید تا همه ی برگ ها فرصت جذب نور خورشید را پیدا کنند.با این کار از رشد مستقیم و بدون انحراف گیاه خود نیز مطمئن می شوید.

4 - گوجه گیلاسی و کاشت آن در گلدان های آپارتمانی

نکاتی که باید به آن ها توجه کنید:

دقت کنید که گلدان دائمی شما دارای سوراخ های زهکشی مناسبی باشد و در حین آبیاری گلدان را روی یک سینی قرار دهید، چرا که این گیاه تمام آب اضافی را خارج می کند و با گذاشتن سینی در زیر گلدان مانع از ایجاد کثیفی های احتمالی می شوید و همچنین با بررسی آب خارج شده مطمئن می شود که ریشه در حین آبیاری آسیب ندیده باشد.

نحوه ی هرس کردن گیاه گوجه گیلاسی:

به طور کلی گوجه فرنگی گیاهی بوته ای است و اگر هرس نشود شبیه به گیاهان وحشی می شود و این شرایط برای گوجه گیلاسی هم صادق است. این کار همچنین به شما اطمینان می دهد که گیاه شما انرژی کافی برای تقویت ساقه و تولید گوجه فرنگی را دارد.

اگر گیاه شما به تولید بیش تر و بیش تر برگ ادامه دهد، محصول خوبی از گوجه فرنگی به شما نخواهد داد.پس مطمئن شوید که گیاه خود را به خوبی هرس کرده اید.

6 - گوجه گیلاسی و کاشت آن در گلدان های آپارتمانی

نحوه ی گرده افشانی گوجه گیلاسی خانگی:

ممکن است از خود بپرسید که یک گلدان گوجه فرنگی در خانه را چگونه گرده افشانی کنید. درست است که زنبورها و حشرات نقش مهمی در گرده افشانی گیاهان دارند، اما امروزه بسیاری از گونه های گوجه فرنگی خود گرده افشانی می کنند.

معمولاً در اواسط بهار گل های زرد و لطیفی روی گیاه گوجه فرنگی شما ظاهر می شود. هرچند بیش تر گونه های گوجه فرنگی خود گرده افشان هستند، اما باز هم به کمک باد نیاز دارند؛ پس در زمانی که گل های روی گیاه را مشاهده کردید، حداقل روزی یکبار پنجره را باز کنید تا گیاه شما هوا را دریافت کند و نسیم به گرده افشانی گیاه کمک کند.

نحوه ی صحیح آبیاری:

گوجه های گیلاسی به آبیاری مرتب و منظم نیاز دارند، بخصوص هنگامی که به اصطلاح میوه می دهند.آبیاری مرتب به معنی آبیاری زیاد نیست؛ برای آبیاری به طور متوسط روزی نصف فنجان آب کافی است ولی اگر هوا خیلی گرم است باید روزی یک فنجان کامل آب بدهید.

3 - گوجه گیلاسی و کاشت آن در گلدان های آپارتمانی

برداشت گوجه گیلاسی:

بله بالاخره زمان برداشت گوجه های گیلاسی شما رسیده است. به طور کلی گوجه ی گیلاسی زودتر از گوجه ی معمولی آماده ی برداشت می شود. گوجه های آماده ی برداشت رنگ روشنی دارند و به راحتی جدا می شوند. اگر گوجه ای به راحتی از شاخه جدا نشد به زور متوسل نشوید، چند روز دیگر به آن زمان دهید تا آماده ی برداشت شود.

امیدوارم از گوجه های گیلاسی شیرین و خوشمزه ای که نتیجه ی دسترنج خودتان است نهایت لذت را ببرید.

این مقاله را به اشتراک بگذار

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email