//// کشاورزی برای همه، همه برای زندگی

سبد خرید /

مجموعه نهال

هویج کاشت و پرورش آن در گلدان های خانگی

هویج کاشت و پرورش آن در گلدان های خانگی

هویج کاشت و پرورش آن در گلدان های خانگی

آیا می دانستید که کاشت و پرورش هویج در خانه و درون یک گلدان کم دردسرتر از کاشت آن درون باغچه است؟ چراکه در روزهای گرم تابستان به شما این امکان را می دهد که رطوبت مورد نیاز گیاه خود را به طور مداوم تأمین کنید.

مسئله ی جالب تری که کاشت هویج در گلدان دارد این است که شما می توانید از بذرهای رنگی برای کاشت استفاده کنید تا هویجی که در انتها برداشت می کنید شکل و رنگ های متفاوت تری نسبت به هویجی که همیشه از مارکت تهیه کرده اید داشته باشد و این مخصوصاً اگر بچه های کوچک و بد خوراک دارید، می تواند وسیله ی خوبی برای تشویق آن ها به خوردن هویج باشد.

در نهایت به این وسیله از شر هویج های بد مزه و بد بو که گاهاً در بین هویج های خریداری شده هستند و آدم را از خوردن هرچی هویج هست متنفر می کنند هم خلاص می شوید، که خب این قسمت برای من به شخصه از بقیه فوایدی که دارد قابل اهمیت تر است.

car1 - هویج کاشت و پرورش آن در گلدان های خانگی

به طور کلی هویج یکی از آسان ترین سبزیجاتی است که شما می توانید برای پرورش در خانه انتخاب کنید و اصلاً به سختی کاشت گوجه ی گیلاسی که چند روز پیش در مورد آن مفصلاً توضیح دادیم نیست.

البته در کنار این راحتی، یک گلدان هویج با شاخ و برگ های قیطانی سبز تیره چنان جذابیت و زیبایی را به خانه ی شما می دهد که شما خواهان به نمایش گذاشتن آن در تمامی اتاق های خانه ی خود خواهید شد.

car4 - هویج کاشت و پرورش آن در گلدان های خانگی

نحوه ی کاشت بذر هویج و پرورش آن:

برای راحتی بیش تر شما می توانید از بذر بچه هویج یا بیبی کروت (Baby Carrot) استفاده کنید که گلدان با هر اندازه ای برای آن ها مناسب است. اما اگر از بذر هویج معمولی استفاده می کنید، طبیعتاً به گلدان های عمیق تری نیاز خواهید داشت. یک گلدان با عمق حدوداً 30 سانتی متر برای هویج های با طول استاندارد انتخاب مناسبی است.

مراحل کاشت:

  1. بعد از انتخاب گلدان مناسب، آن را با خاک مرغوب گلدان پر کنید به طوری که حدود 2/5 سانت از سر گلدان خالی بماند.
  2. چالش برانگیز ترین مرحله ی پرورش هویج در گلدان احتمالاً انتقال بذرهای کوچک و ریز آن به خاک است. ولی بد نیست بدانید که نیازی نیست که حتماً بذرها را به طور یکنواخت و با دقت در اطراف گلدان قرار دهید، همین که خاک را مرطوب کنید و بذرها را روی آن بپاشید کافیست.
  3. گلدان خود را در پنجره ی آفتابی قرار داده و خاک سطح آن را مرطوب نگه دارید تا زمانی که بذرها جوانه زنند.
  4. به محض دیدن اولین جوانه ها پس از اولین خشکی خاک تا عمق 2/5 سانتی متر شروع به آبیاری گیاه خود کنید.
  5. پس از جوانه زدن، نهال های اضافی را با قیچی جدا کنید بطوری که حدوداً 1 سانت با هویج باقی مانده فاصله داشته باشد. وقتی طول جوانه ها به 7/5 سنتی متر رسید و شما موفق به دیدن جوانه های مستحکم تر شدید دوباره آن ها را با با فاصله ی تقریباً 2/5 سانتی متر تا هویج قیچی کنید. برای این کار بهتر است که به توصیه های روی بسته ی بذر توجه کنید و یا از متخصصی که بذر را از آن تهیه کرده اید سوال کنید چون که این فاصله ها برای برداشت محصولی بهتر و مرغوب تر بسیار مهم است.
  6. وقتی که نهال های شما به ارتفاع 7/5 سانتی متر رسیدند، زمان داشتن یک تغذیه منظم برای گیاه شما آغاز می شود. این گیاه برای رشد به کود نیاز دارد، پس هر دو هفته یکبار از کودهای مایع گیاهان خانگی برای کمک به رشد گیاه خود استفاده کنید. بدون شک کودهای اورگانیک انتخاب مناسب تری هستند.

car2 - هویج کاشت و پرورش آن در گلدان های خانگی

زمان و نحوه ی برداشت:

زمان برداشت شما زمانی است که رنگ آن ها کامل شده باشد.البته آن هایی که کاملاً نرسیده اند مزه ی بسیار لذت بخشی دارند که ممکن است شما را برای برداشت آن ها وسوسه کنند ولی از آنجایی که یک باغ هویج نه بلکه فقط یک گلدان کوچک هویج کاشته ایم، پیشنهاد می کنم که حداقل به تعدادی از هویج های خود اجازه دهید تا به رشد کتمل برسند.

برای برداشت هویج ها آن ها را با کشیدن به طور مستقیم از خاک خارج کنید و اصلاً از وسایل باغبانی استفاده نکرده و دست به حفاری خاک گلدان نزنید که باعث آسیب به ریشه های دیگر می شود.

در انتها دوست دارم یادآوری کنم که کاشت سبزیجاتی مثل هویج بدلیل سهولت و ثمربخشی سریع برای کودکان نیز بسیار جذاب و لذت بخش است پس اگر بچه ها و یا نوه های کوچک دارید آن ها را هم در این لذت شریک کنید.

این مقاله را به اشتراک بگذار

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email