//// کشاورزی برای همه، همه برای زندگی

سبد خرید /

مجموعه نهال

چای: سفر به دنیای محبوب ترین نوشیدنی در ایران

چای: سفر به دنیای محبوب ترین نوشیدنی در ایران (قسمت دوم)

چای: سفر به دنیای محبوب ترین نوشیدنی در ایران

چای دومین نوشیدنی محبوب دنیا و اولین نوشیدنی محبوب در ایران محسوب می شود. این محبوبیت سبب شده است که ما در تیم نهال تصمیم بگیریم که با یک مجموعه مقالات درباره ی چای، همه چیز را درباره ی این نوشیدنی محبوب با شما به اشتراک بگذاریم. پس اگر علاقه به شناخت بیش تر این نوشیدنی محبوب دارید مجموعه مقالات نهال را دنبال کنید و سفر خود را با ما به دنیای دومین نوشیدنی محبوب جهان آغاز کنید.

1 1 - چای: سفر به دنیای محبوب ترین نوشیدنی در ایران

بدون شک تا الان برایتان سوال شده است که این نوشیدنی که با فرهنگ ما ایرانیان گره خورده است و نقش مهم و غیر قابل حذفی را در زندگی ما ایفا می کند چیست و چجوری تهیه می شود؟

پس اجازه دهید که اولین مقاله از مجموعه مقالات این نوشیدنی را با پاسخ به اولین و اساسی ترین سوالات درباره ی آن آغاز کنیم:

2 1 300x225 - چای: سفر به دنیای محبوب ترین نوشیدنی در ایران

چای چیست؟

دومین نوشیدنی پر مصرف در جهان بعد از آب محسوب می شود و واقعیت جالب و غافلگیرکننده در مورد این نوشیدنی این است که تمامی انواع آن مثل چای سیاه، سفید، سبز، اولنگ و پوئره و غیره همه از یک گیاه پر کاربرد با نام علمی Camellia sinensis بدست می آیند. گیاه Camellia sinensis که گل های آن در باغ های گیاه شناسی و بعضی از مناظر دیده می شوند، در واقع گیاهی نیمه گرمسیری، همیشه سبز و بومی آسیا می باشد که امروزه در سراسر جهان رشد می کند، این گیاه به طور کلی در ارتفاعات مناطق نیمه گرمسیری که خاک سست و پر عمقی دارند بهتر رشد می کند.

بطور خلاصه می توان گفت که هر نوشیدنی که از گیاه Camellia sinensis گرفته شده باشد چای نامیده می شود؛ اگرچه گاهی به نوشیدنی های دیگری نیز به اشتباه چای گفته می شود مثل بابونه، رازیانه و غیره که خب صحیح تر است که برای آن ها عناوینی مثل جوشانده های گیاهی یا نوشیدنی گیاهی یا تیسان (Tisane) استفاده کنیم.

7 1024x576 - چای: سفر به دنیای محبوب ترین نوشیدنی در ایران

این گیاه چگونه رشد می کند؟

گیاه بطور طبیعی در بیش تر مناطق آسیا در طبیعت رشد می کند و در محیط های مختلفی از باغ های کوچک خانوادگی گرفته تا زمین ها ی عظیم هزاران هکتاری کشت می شود. بهترین نوشیدنی از این گیاه معمولاً در ارتفاعات بالاتر و دامنه های شیب دار کاشته می شود که این چای های برتر و مرغوب را با دست جدا می کنند. بد نیست بدانید که برای تهیه یک کیلو چای حدود 2000 برگ ریز نیاز است که این میزان با توجه به روش برداشتی که در بالا در مورد آن صحبت کردیم و یک روش چند هزار ساله برای برداشت این محصول محسوب می شود، ممکن است دیوانگی به نظر برسد که خب هر چیز مرغوب و ارزشمندی به سختی بدست می آید.

ولی خب قطعاً این تنها روش تهیه چای نیست برای مثال بسیاری از چای های تهیه شده برای تولید تجاری به طور گسترده ای در دشت ها پرورش داده می شوند تا امکان برداشت محصول بوسیله ی ماشین های صنعتی وجود داشته باشد. البته نحوه ی پرورش ,تنها یکی از عواملی است که باید برای رسیدن به چای مرغوب مورد توجه قرار گیرد و امروزه بسیاری از بهترین چای های جهان در مزارع مسطح با ارتفاعات کم تهیه و تولید می شوند.

5 1 300x225 - چای: سفر به دنیای محبوب ترین نوشیدنی در ایران
گل گیاه چای

چای هایی که به روش سنتی فرآوری می شوند را چای های ارتدکس می نامند. این نوشیدنی ها معمولاً فقط حاوی دو برگ نازک و لطیف و یک جوانه ی برگ باز نشده است که با دقت زیادی از طریق دست جدا می شوند و سپس با استفاده از 5 مرحله ی اساسی فرآوری می شوند و هزاران نوع چایی که امروزه می شناسیم و عاشق آن ها هستیم را ایجاد می کنند.

نکات:

چای از برگ های جوان و  باز نشده ی گیاه Camellia sinensis بدست می آید نه گل های آن.

امروزه بیش تر تولید چای های ارتدکس شامل ترکیب منحصر به فردی از روش های قدیمی مانند استفاده از سینی های بامبو برای خشک کردن برگ ها و ماشین آلات مدرن و نوآورانه مانند غلتک های برگ است که با دقت بسیار بالایی کالیبره شده اند تا حرکاتی را که در گذشته با دست انجام می شده را انجام دهند.

در واقع تهیه چای یک هنر واقعی است که توسط صنعتگرانی که آموزش های نسل ها را دارند از لحظه چیدن تا رسیدن به چای اداره می شود. جالب است بدانید که برای تهیه یک بسته از بعضی از این نوشیدنی ها به چندین روز کار نیاز است.

8 300x158 - چای: سفر به دنیای محبوب ترین نوشیدنی در ایران

روش دیگر تهیه چای روش غیر ارتدکس است که رایج ترین آن روش  CTC (crush-tear-curl) به معنی (له و فشرده کردن- ریز کردن- گرد و حلقه کردن) است که روش بسیار سریع تری است و مشخصاً برای تهیه چای سیاه ایجاد شده است. در این روش فرقی نمی کند که برگ ها با دست جدا شوند یا با ماشین های کشاورزی؛ اما برای تولیدات تجاری از ماشین آلات بزرگ صنعتی برداشت، برای چیدن قسمت بالایی بوته ها (برای رویش برگ های جدید) استفاده می کنند و بعد با روش CTC آن ها را فرآوری می کنند.

در این روش اول برگ ها را به قطعات ریز تبدیل کرده و آن ها را له و فشرده می کنند و سپس به گلوله های کوچک که شباهت زیادی به کشمش دارند تبدیل می کنند.

نوشیدنی هایی که با روش CTC تهیه شده اند، سریع دم می کشند و بسیار خوش رنگ و پر رنگ هستند. این روش در تهیه چای های کیسه ای و نوشیدنی ماسالای هندی بسیار مورد استفاده است.

9 - چای: سفر به دنیای محبوب ترین نوشیدنی در ایران

اجزاء سازنده ی چای برای نوشیدن:

سه جزء اصلی تشکیل دهنده ی آن عبارتند از:

  1. روغن های اساسی: سبب ایجاد عطر و طعم خوش چای می شوند.
  2. پلی فنول: ماده ای که مانع از انقباض دهان و لثه در حین نوشیدن چای می شود و جزء اصلی اکثر فواید چای برای سلامتی محسوب می شود.
  3. کافئین: بطور طبیعی در قهوه، شکلات و چای یافت می شود.

 

این مقاله را به اشتراک بگذار

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email