//// کشاورزی برای همه، همه برای زندگی

سبد خرید /

مجموعه نهال

گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی چه گلدانی است؟

گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی چه گلدانی است؟

گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی چه گلدانی است؟

بعد از انتخاب گیاه مورد نظری که قصد دارید در منزل نگهداری کنید، به مرحله ی چالش برانگیز انتخاب گلدان می رسید و باید بین گلدان های مختلف گلدان مناسب را انتخاب کنید. از آنجایی که معمول ترین گلدان ها در بازار، گلدان های پلاستیکی و سرامیکی هستند، ما معمولاً در انتخاب سایز، طرح و رنگ آن ها دچار وسواس می شویم؛

ولی آیا تا به حال به این فکر کردید که شاید یک گلدان بتنی یا چوبی برای دکوراسیون خانه ی شما مناسب تر باشد. البته دکوراسیون منزل تنها معیار ما برای انتخاب یک گلدان مناسب نیست، بلکه شرایط و موقعیت زندگی ما و صد البته نوع گیاهی که قرار است در گلدان ما زندگی کند هم در این انتخاب دخیل هستند.

طبیعی است که هر گلدانی مزایا و معایبی دارد که اگر آن ها را بدانیم، می توانیم گلدان مناسب گیاه و خانه ی خود را با خیال راحت تری انتخاب کنیم. پس با ما همراه باشید که قصد داریم تعدادی از بهترین گلدان هایی که شما می توانید برای گیاهتان انتخاب کنید را با تمامی مزایا و معایبی که دارند، به شما معرفی کنیم.

pot 2 300x300 - گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی چه گلدانی است؟
گلدان سفالی
pot 3 300x300 - گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی چه گلدانی است؟
گلدان سرامیکی

معرفی انواع گلدان

گلدان های سفالی و سرامیکی

از تعدادی از مواد مختلف بر پایه خاک رس برای ساخت گلدان های سفالی استفاده می شود و اصطلاح Terracotta که یک کلمه ی ایتالیایی به معنی ” زمین پخته ” است، عموماً به ظروف بدون لعابی که به صورتی متخلخل از خاک رس ساخته شده اند و رنگی قهوه ای – قرمز دارند، گفته می شود. ظروف سفالی در کاربرد گلدان بسیار محبوب هستند و بعضی از آن ها لایه ی نازکی از لعاب روی سطح داخلی گلدان را دارا می باشند.

ظروف سرامیکی که بعنوان گلدان بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و محبوب هستند، معمولاً از خاک رس متراکم تر و با تخلخل کم تری ساخته می شوند و همیشه داخل و خارج آن ها لعاب دارند.

مزایا:

 1. گلدان های سفالی که گلدان های کلاسیک نیز محسوب می شوند، با رنگ خنثی و گرمی که دارند به گیاه شما جلوه ای جذاب و دیدنی می دهند.
 2. دامنه ی کیفیت و قیمت گلدان های سفالی _از فوق العاده ارزان تا فوق العاده گران_ بسیار گسترده است. برای مثال یک نوعی از سفال ایتالیایی وجود دارد که بسیار نفیس، با دوام و ضد یخ است.
 3. گلدان های سرامیکی بسیار با دوام هستند و می توانند دهه ها دوام بیاورند.

معایب:

 1. گلدان های سفال و سرامیکی سنگین هستند، مخصوصاً وقتی که پر از خاک می شوند.
 2. این گلدان ها بسیار شکننده هستند و در صورت زمین خوردن تقریباً غیر قابل استفاده می شوند.
 3. گلدان های سفالی ارزان قیمت بسیار آسیب پذیر هستند و به ندرت از گرما و سرمای شدید جان سالم بدر می برند. همچنین تحت تأثیر آب و هوا، خاک آن ها ممکن است پوسته پوسته و کنده شود.
 4. از معایب دیگر گلدان های سفالی این است که خاک رس به دلیل متخلخل بودن به سرعت خشک می شود و اصلاً رطوبت را نگه نمی دارد.گلدان های سفالی که از درون لعاب دارند و گلدان های سرامیکی این مشکل را ندارند.
pot 4 - گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی چه گلدانی است؟
گلدان های چوبی

گلدان های چوبی

چوب سازه ای طبیعی است که وقتی به عنوان گلدان مورد استفاده قرار می گیرد، تلفیقی بسیار زیبا و شیک را پدید می آورد. سبک گلدان های چوبی از فوق مدرن تا سنتی متنوع هستند و اگر از جنس خوبی ساخته شوند و به خوبی از آن ها نگهداری شود، می توانند سال ها دوام بیاوند.

جنس چوب در گلدان های چوبی موضوعی است که بهتر است با دقت و وسواس انتخاب شود؛ برای مثال سدر چوبی با دوام اما نسبتاً گران است و معمولاً در ساخت گلدان های چوبی مورد استفاده قرار می گیرد، چوب سرخ نیز خواص مشابهی با سدر دارد اما قیمت آن نسبتاً گران تر است و یا اگر قصد داشته باشید که گلدان خود را در حیاط و یا تراس نگهدارید چوب ساج بهترین گزینه است؛ در مقابل این سه چوب، چوب کاج است که بسیار ارزان و بی دوام است مگر اینکه به خوبی و درستی با مواد شیمیایی نگهدارنده تحت فشار قرار گرفته باشد.

دقت کنید که پیچ ها، میخ ها و سایر اتصال دهنده های استفاده شده در ساخت گلدان باید حتماً از فولاد ضد زنگ و یا فلز مقاوم در برابر خوردگی ساخته شده باشند.

مزایا:

 1. ساخت گلدان چوبی تقرباً آسان است و با تهیه ابزار و متریال مورد نیاز، خودتان می توانید به راحتی آن را بسازید.
 2. این گلدان ها به شکل قابل ملاحظه ای ارزان تر از گلدان های سرامیکی و سفالی نفیس هستند، مخصوصاً اگر خودتان آن ها را بسازید.
 3. جعبه های چوبی آماده، دوباره می توانند به عنوان گلدان مورد استفاده قرار گیرند.

معایب:

 1. اگر به درستی از آن ها نگهداری نکنید، ممکن است در زمانی کوتاه تر از 2 سال خراب شوند.
 2. برای طولانی شدن عمر گلدان ها، لازم است به صورت دوره ای بسته بندی شوند.
pot 5 - گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی چه گلدانی است؟
گلدان های فلزی

گلدان های فلزی

این گلدان ها جلوه ای زیبا و شگفت انگیز دارند. فقط در حین انتخاب آن ها لازم است بدانید که ظروف فلزی که رنگ آمیزی شده اند، سطح خاردار مانندی دارند و یا براق هستند، می توانند برای شما نگرانی هایی را ایجاد کنند.

مزایا:

 1. گلدان های فلزی گزینه های غیر معمولی هستند که در باغ و خانه ی شما جلوه ای منحصر به فرد ایجاد می کنند و اغلب به عنوان تافته ای جدا بافته به چشم می آیند.
 2. برای داشتن گلدان های فلزی حتماً نیازی به هزینه نیست بلکه شما می توانید از اقلام فلزی جذاب بلا استفاده و یا قدیمی به عنوان گلدان مجدداً استفاده کنید.
 3. این گلدان ها معمولاً در حین قرار گیری در معرض هوای آزاد، یک پتینه ی زیبا و جذاب از فرسودگی ایجاد می کنند. برای مثال یک گلدان مسی با گذشت زمان ممکن است به رنگ سبز بسیار جذابی درآید.
 4. این گلدان ها با مرور زمان زنگ می زنند و از بین می روند، اما به طور کلی گلدان های با دوامی هستند.

معایب:

فلز در معرض آفتاب بسیار گرم می شود که سبب خشک شدن سریع خاک گلدان و در نهایت سوختن گیاه می شود. البته برای رفع این مشکل راه هایی نیز وجود دارد.

برای مثال شما می توانید از گلدان های فلزی در مکان های سایه دار استفاده کنید که گرما و تابش خیره کننده ی گیاهان تا حد زیادی کم شود و یا می توانید گلدان های فلزی خود را با مخافظ های حبابی پلاستیکی عایق کنید که در آب و هوای خیلی گرم، ظرف فلزی ممکن است که عایق پلاستیکی را هم ذوب کند.

به طورکلی بهتر است که گیاهانی را برای کاشت در گلدان های فلزی انتخاب کنید که مناسب آب و هوای گرم هستند و خاک گرم و خشک را دوست دارند مثل ساکولنت ها.

pot 7 294x300 - گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی چه گلدانی است؟
گلدان های پلاستیکی

گلدان های پلاستیکی

گلدان های پلاستیکی بسیار متنوع هستند و شما می توانید آن ها را در انواع بسیار ارزان و حتی بدون زیبایی تا بسیار نفیس و زیبا تهیه کنید و همچنین این گلدان ها به شما این امکان را می دهد که از آن ها مجدداً استفاده کنید. به طورکلی گلدان های پلاستیکی سبک هستند و از مدرن تا سنتی تنوع دارند.

امروزه شما می توانید گلدان های پلاستیکی را در بازار پیدا کنید که شبیه به بتن، چوب، سفال و … باشند.

مزایا:

 1. این گلدان ها بسیار سبک هستند.
 2. کم هزینه ترین گلدانی هستند که می توانید تهیه کنید.
 3. از تنوع بسیار بالایی برخوردارند.
 4. در برابر آسیب نسبتاً مقاومت خوبی دارند.

معایب:

 1. نمونه های ارزان قیمت آن ها در برابر گرما بسیار آسیب پذیر هستند و ممکن است با مرور زمان ترک بخورند.
 2. گلدان های پلاستیکی ارزان قیمت که پیشرفته نیستند، حس ارزان بودن را به بیننده القا می کنند.
 3. برای پرورش گیاهان و سبزی های خوردنی باید در انتخاب گلدان پلاستیکی دقت زیادی داشته باشید، چرا که آزمایش ها نشان می دهند که برخی از پلاستیک ها با قرار گرفتن در معرض گرما، مواد شیمیایی را به خاک منتقل می کنند.
pot 8 300x300 - گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی چه گلدانی است؟
گلدان های فایبرگلاس

گلدان های فایبر گلاس

این گلدان ها معمولاً بدلیل وزن سبکی که دارند با گلدان های پلاستیکی اشتباه گرفته می شوند. البته گلدان های فایبرگلاس هم از مواد شیمیایی ساخته می شوند ولی نه به طور مشخص از پلاستیک قالب. در واقع ظروف فایبرگلاس از مخلوط الیاف فایبرگلاس با رزین در اشکال مختلف ساخته می شوند. این گلدان ها گاهی به طرز باورنکردنی شبیه به بتن، سفال و یا حتی چوب می باشند.

مزایا:

 1. این گلدان ها می توانند بسیار شیک و زیبا باشند، به همین دلیل بسیار مورد توجه طراحان باغ ها هستند.
 2. گلدان های فایبرگلاس بسیار سبک تر از گلدان های سفالی و سرامیکی هستند.
 3. برخلاف گلدان های سفالی که در اثر آب و هوا به تدریج خراب می شوند، این گلدان ها تقریباً دوامی ابدی دارند.

معایب:

 1. قیمت این گلدان ها بالاست و تقریباً هم قیمت با یک گلدان سرامیکی نفیس است.
 2. الیاف فایبرگلاس با مرور زمان ممکن است ساییده شده و از بین بروند و ظاهری ژنده پوش را به گلدان شما بدهند.
 3. شست و شو های شدید به آن ها آسیب می زند.
pot 9 - گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی چه گلدانی است؟
گلدان بتنی
pot 10 300x206 - گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی چه گلدانی است؟
گلدان هایپرتوفا

گلدان های بتنی و هایپرتوفا

بعضی از زیباترین گلدان ها از بتن در رنگ ها و شکل های بسیار زیبا و شیکی ساخته شده اند. بزرگ ترین عیب گلدان های بتنی وزن بسیار زیاد آن هاست که البته انتخاب گلدان های هایپرتوفا که ظاهری شبیه به بتن دارند اما وزن آن ها نسبت به بتن کم تر است، تا حدودی این عیب را رفع می کند.

در واقع هایپرتوفا یک بتن سبک است که شما می توانید آن را خودتان در خانه با ترکیب کردن بتن، پیت ماس و پرلیت بسازید و سپس در قالب مورد نظرتان بریزید و چند هفته به آن زمان دهید تا آماده شود. این ماده به شما این امکان را می دهد تا نهایت خلاقیت خود را در ساخت گلدانی که صد در صد مورد نظرتان است به کار بگیرید.

گلدان های بتنی و هایپرتوفا بسیار با دوام هستند و شما می توانید حتی در شرایط آب و هوایی سخت و ناملایم نیز آن ها را در خارج از خانه نگهداری کنید. اما بهتر است که در زمستان آن ها را بپوشانید، چرا که حتی مقاوم ترین گلدان ها هم در اثر گرم و سرد شدن مکرر آب درونشان، ممکن است از داخل ترک بخورند و شکسته شوند.

pot 11 - گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی چه گلدانی است؟

گلدان های پارچه ای

گرچه استفاده از گلدان های پارچه ای کمی دور از عقل به نظر می رسد اما ظاهراً گیاهان این گلدان ها را دوست دارند. این گلدان ها سایزهای  متنوعی دارند و بسیار سبک و بادوام هستند. برای درست کردن یک گلدان پارچه ای در خانه شما می توانید از کیسه های مواد غذایی که ترکیبی از الیاف پلاستیک و پارچه را دارند استفاده کنید.

به یاد داشته باسید که گلدان هایی که از الیاف صد در صد پارچه درست شده باشند، معمولاً دوام و مقاومت بالایی ندارند.

در نهایت امیدوارم که این مقاله برای انتخاب گلدان مناسب شما، مفید بوده باشد و اگر شما نیز گلدان مناسبی را می شناسید که در این لیست به آن اشاره ای نشده است، آن را با تیم نهال و خوانندگان ما به اشتراک بگذارید.

این مقاله را به اشتراک بگذار

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email