//// کشاورزی برای همه، همه برای زندگی

سبد خرید /

مجموعه نهال

کاهو و کاشت بذر آن در گلدان های خانگی

کاهو و کاشت بذر آن در گلدان های خانگی

کاهو و کاشت بذر آن در گلدان های خانگی

کاهو یکی از سبزی های پرمصرف دنیا و یکی از بهترین و مهم ترین آن ها برای سلامتی بدن است و کاشت آن در گلدان یکی از سرگرم کننده ترین و راحت ترین کاشت هایی است که به شما این امکان را می دهد که در سریع ترین زمان ممکن کاهوهای ترد و تازه ای که خودتان پرورش داده اید را برای تهیه انواع سالادهای خوشمزه، برداشت کنید.

به طورکلی همانطور که در بالا به آن اشاره کردم، کاشت کاهو در گلدان بسیار راحت است (حتی راحت تر از کاشت آن در باغچه) و از آنجایی که این سبزی ترد و خوشمزه که مملو از آب، فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی بسیار مثل کلسیم، پتاسیم، منیزیم و سدیم است، موهبتی برای سلامتی شما محسوب می شود؛ پس همین امروز آغاز به کاشت آن کنید تا حدود 2 ماه دیگر بتوانید اولین محصول خود را برداشت کنید. البته برای کاشت کاهو در گلدان های خانگی به زمان یا فصل خاصی نیازی نیست و فقط و فقط کافیست که آن را در مکان خنکی از خانه که نور خوبی دارد قرار دهید.

نکته: اگر قصد کاشت کاهو در باغچه را دارید و یا می خواهید گلدانتان را در حیاط نگهدارید، بهتر است در اوایل بهار و اوایل پاییز اقدام به کاشت بذرها کنید.

lett 1 300x225 - کاهو و کاشت بذر آن در گلدان های خانگی

 

برای کاشت کاهو در گلدان شما به بذر کاهو، گلدان مناسب برای کاشت، خاک غنی، کود(بهترین کود برای کاهو) برای کیفیت بهتر برگ ها و محیطی خنک نیاز دارید. پس با ما همراه باشید تا کاشت کاهو از انتخاب گلدان تا برداشت آن را مرحله به مرحله یاد بگیریم.

انتخاب گلدان:

تقریباً تمام گونه های کاهو به خوبی در گلدان رشد می کنند و از آنجایی که ریشه های کم عمق آن ها نیازی به خاک عمیق ندارند، بهترین عملکرد را در گلدان های عریض و کم عمق خواهند داشت؛ معمولاً گلدان هایی با عمق 15 تا 30 سانتی متر انتخاب مناسبی هستند. اما بعد از سایز گلدان موضوعی که لازم است خیلی به آن دقت شود زهکشی و برای اطمینان بیشتر جنس گلدان است. از آنجایی که مرطوب بودن خاک یک موضوع حیاتی برای رشد کاهو به حساب می آید و خشک بودن خاک باعث تلخ شدن برگ های کاهو می شود و از طرفی دیگر خیس ماندن ریشه ها هم به سرعت گیاه شما را از بین می برد، بهتر است که از یک گلدان سفالی که رطوبت را در خود حفظ می کند با زهکشی مناسب برای کاشت کاهو های خود استفاده کنید.

نکته: برای اطمینان از زهکشی گلدان می توانید کف آن را یک لایه سنگریزه و یا بادام زمینی بریزید و سپس گلدان خود را با خاک غنی و سبک پر کنید.

lett3 - کاهو و کاشت بذر آن در گلدان های خانگی

کاشت بذرها:

قبل از کاشت بذر کاهو در گلدان، خاک آن را به خوبی مرطوب کنید و سپس بذرها را در عمق 2 تا 4 سانتی متری خاک بکارید و یا بذرها را روی سطح مرطوب خاک بپاشید و سپس با لایه ی نازکی از خاک روی آن ها را بپوشانید.

شرایط نگهداری:

  1. از آنجایی که هوای گرم باعث زرد شدن برگ های کاهو می شود، بهتر است که گلدان را در فضایی تقریباً خنک که دمایی بین 16 تا 18 درجه سانتی گراد دارد، قرار دهید.
  2. کاهو برای رشد به نور نیاز دارد و لازم است روزی حداقل 6 ساعت آن را در نور غیرمستقیم آفتاب قرار دهید.
  3. برای حفظ رطوبت خاک که قبل تر به اهمیت آن اشاره کردیم، بهتر است که با آب پاشی سطح خاک را مرطوب نگهدارید و اصلاً در آبیاری افراط نکنید. مدام زهکشی گلدان را چک کنید تا ریشه ها در آب نمانند و دچار پوسیدگی نشوند.
  4. وقتی کاهوهای کاشته شده تا 5 سانتی متر قد کشیدند، لازم است که آن ها را به فاصله ی حدود 10 سانتی متری از هم قرار دهید. برای این کار می توانید که آن ها را به گلدان های جدا منتقل کنید و یا در همان مرحله ی ابتدایی کاشت، بذرها را با دقت و فاصله ی درست بکارید.

lett 4 300x188 - کاهو و کاشت بذر آن در گلدان های خانگی

برداشت کاهو:

با گذشت یک فاصله ی حدوداً 2 ماهه از زمان کاشت بذرها، کاهوهای شما آماده ی برداشت هستند و صبح بهترین زمان برای برداشت محصول شماست. نکته مورد ملاحضه در حین برداشت این است که اگر کاهوهای خود را از ریشه از خاک جدا کنید، دیگر رشد نخواهند کرد و باردهی مجدد نخواهند داشت؛ پس کاهوها را از فاصله ی 3 تا 5 سنتی متری خاک قطع کنید و بعد از برداشت مجدداً با آبپاش سطح خاک گلدان را مرطوب کنید.

آفات کاهو:

کاهوهای کاشته شده در گلدان معمولاً در معرض تهدید آفات و حشرات نیستند، اما در صورت مشاهده ی هر نوع آفت و حشره ای می توانید از انواع سم های بازاری و خانگی برای دفع ان ها استفاده کنید.

در صورت مشاهده ی علف های هرز نیز آن ها را به آرامی با ریشه از گلدانتان خارج کنید و دقت کنید که به ریشه ی کاهوها آسیبی نزسانید.

این مقاله را به اشتراک بگذار

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email