//// کشاورزی برای همه، همه برای زندگی

سبد خرید /

مجموعه نهال

دیوار سبز”مدرن ترین راهکار زیبا سازی ساختمان ها”

greenwall nahal1 1024x453 - دیوار سبز"مدرن ترین راهکار زیبا سازی ساختمان ها"

دیوار سبز”مدرن ترین راهکار زیبا سازی ساختمان ها”

Green wall

با گسترش شهرهای بزرگ و تمایل روزافزون انسان ها برای شهرنشینی، زندگی های ما هرروزه از طبیعت دور و دورتر می شود اما با مطالعه مقاله دیوار سبز یکی از راهکارهایی که می توانید طبیعت را در زندگی خود بی افزایید.

اگر در شهر بزرگی مثل تهران زندگی می کنید، اگر یک نگاهی از پنجره به بیرون بی اندازید، متوجه می شوید که تمام چشم انداز ما در این شهر دوست داشتنی خلاصه می شود در ساختمان های بلند با نماهای سنگی و بتنی،خیابان هایی با آسفالت سیاه و جدول کشی های سرد و خشک بتنی که بعضی مواقع برای مثلاً زیباتر کردن فضای شهر آن ها را رنگ آمیزی می کنند.

دیوارسبز 1024x683 - دیوار سبز"مدرن ترین راهکار زیبا سازی ساختمان ها"

 

تفاوت یا روز مرگی مسئله این است!

زندگی در شهرهای بزرگ، هرچقدر هم که ما را از طبیعت و هوای پاک و آرامش دور کند اما پر از حیات و جنب و جوش است؛ یک سبک از زندگی است که دست کشیدن از آن راحت نیست. اما بدون شک این که ما نمی توانیم این سبک از زندگی را رها کنیم به این معنی نیست که کمبودهای آن را بپذیریم.

قبلاً گفتیم که این دوری از طبیعت ما را مشتاق نگهداری از گل ها و گیاهان در منزلمان کرده است و به اصطلاحی طبیعت را به داخل خانه هایمان آورده ایم و امروز قصد داریم که طبیعت را به شهر بازگردانیم.

طبیعتاً با این حجم از جمعیتی رو به افزایشی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند و نیاز به امکانات رفاهی و تفریحی زیادی مثل مسکن، مدرسه، مراکز خرید و … دارند؛ جنگل سازی غیر ممکن است.

اما با ساخت دیوار های سبز می توانیم کلی جنگل های عمودی در شهرمان داشته باشیم، تصور کنید هر برج، یک جنگل.

green wall 1024x683 - دیوار سبز"مدرن ترین راهکار زیبا سازی ساختمان ها"

تصور کنید که همین الان از پنجره به بیرون نگاه می کنید و این بار بجای آن ساختمان بلند با نمای سنگی، منظره ی شما یک ساختمان بلند با نمایی از گل ها و گیاهان زیباست و بدون شک گسترش تعداد این دیوارها در شهرها تا حد زیادی مشکل آلودگی هوا را حل می کند و علاوه بر زیبایی، اکسیژن نیز به شما هدیه می دهند.

اما این دیوار سبز چیست و چجوری می توان آن را درست کرد؟

دیوار سبز:

دیوار سبز یک سبک از طراحی نمای مدرن ساختمان است که به دلیل مزایای زیاد آن مثل عایق صوتی ، حرارتی ، تامین زیستگاه برای پرندگان ، هوای پاک و… مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.      البته که این دیوارها ارزان نیستند و علاوه بر هزینه ی اجرا ، هزینه های نگه داری و تعمیر آن ها نیز از دلایل ارزان نبودن اجرای این دیوارها هستند؛ اما هیجان داشتن آن ها و مزایایی که این سبک نما ارائه می دهد تا حد زیادی هزینه ی زیاد آن را توجیه میکند.

انواع دیوار سبز:

به طور کلی دو نوع دیوار سبز داریم:

نوع اول:

طراحی نما در نوع اول به صورت نمای سبز مستقیم است. به این معنی که گیاهان بدون واسطه به دیوار متصل می شوند، مانند استفاده از پیچک ها و گیاهان بالارونده. این گیاهان به دوره سیم های کابلی ، شبکه توری ، داربست ها و یا سازه هایی از جنس چوب و فلز که از قبل به این منظور ایجاد شده اند می پیچند، رشد می کنند و بالا می روند.

از اشکالاتی که این نوع ممکن است برای ما به وجود آورد آسیب زدن به مصالح ساختمان است.

دیوار سبز2 1024x749 - دیوار سبز"مدرن ترین راهکار زیبا سازی ساختمان ها"

 

نوع دوم :

در طراحی و اجرای نمای سبز در نوع دوم گیاهان توسط یک سازه به نما متصل می شوند. مثل قرار دادن باکس های گل و گیاه با فاصله ای منظم از هم بر روی نما؛ به صورتی که سایه ی این دیوارهای سبز در فصل تابستان بر روی نما می افتد و از تابش مستقیم نور خورشید به داخل خانه جلوگیری می کند. در نتیجه فضای داخلی خانه خنک می ماند.

دیوار سبز 3 1024x768 - دیوار سبز"مدرن ترین راهکار زیبا سازی ساختمان ها"

 

این دیوارها همیشه سبز نخواهند بود اما در حال حاضر طراحان دیوارهای سبز بیان می کنند که هر دو نوع دیوارها در حال پیشرفت هستند.

یکی از راه هایی که می توان عمر این گیاهان را افزایش داد و به صورت صحیح ازشون مراقبت کرد استفاده از کود و سم مناسب است.

این گیاهان نیاز به کود پتاسیم دارد و استفاده از کود های NPK به صورت محلول پاشی بسیار توصیه می شود.

یکی از آفت هایی که می تواند به این گیاه ها حمله کند نوعی شته است که درمان آن سم مالاتیون می باشد.

درست است که این نماها ممکن است همیشه در بهترین حالت خود به نظر دیده نشوند, اما سبز نبودن آن ها نیز فوایدی دارد.برای مثال در فصل های سرد با خزان برگ های خود ، به نور خورشید اجازه ورود می دهند.

 

 

این مقاله را به اشتراک بگذار

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email