//// کشاورزی برای همه، همه برای زندگی

سبد خرید /

مجموعه نهال

گرمازدگی

گرمازدگی5 - گرمازدگی

گرمازدگی

گرمازدگی چیست؟

گرمازدگی موقعیتی حاد و تهدید‌ کننده برای زندگی است. در این حالت سیستم تنظیم کننده دمای بدن به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در هوای گرم یا تولید بیش از حد گرما در بدن و یا وجود هر دو حالت از کار می‌افتد. در حالت گرمازدگی بدن قادر به دفع گرمای اضافی نیست.

در نتیجه دمای بدن افزایش می‌بابد. گرمازدگی اغلب با کم شدن آب بدن همراه است. این عارضه می‌تواند اندام‌های اصلی بدن را تخریب کند

garma 1024x683 - گرمازدگی

در صورت مواجه شدن با فرد گرمازده او را فوراً به سایه و جای خنک منتقل و حجم لباس‌هایش را کم کنید. روی شریان‌های اصلی بدن مانند دو طرف گردن، زیر بغل و کشاله ران کیسه یخ قرار بدهید. مخلوط آب خنک با کمی نمک، آب میوه‌های خنک و آب‌دار مثل هندوانه، طالبی و خیار و دوغ‌های ترش کم‌نمک خنک مصرف شود. شربت‌های خانگی سنتی مثل مخلوط خاکشیر و تخم شربتی با کمی آبلیمو و شکر نیز می‌تواند در بهبود فرد گرمازده موثر باشد.

بهتر است شربت‌ها را زیاد شیرین نکنید. علاوه‌بر این به تدریج و آهسته مایعات را میل کنید تا دچار مشکلات گوارشی نشوید. در شرایط گرمازدگی باید از نوشیدنی‌های حاوی کافئین مثل قهوه یا نسکافه، چای خنک یا نوشیدنی‌های ورزشی کافئین‌دار خودداری کنید. چراکه مواد حاوی کافیئن ادرارآور هستند و باعث دفع بیش‌تر آب بدن می‌شوند

گرمازدگی 1024x576 - گرمازدگی

پیشگیری از گرمازدگی

همانطور که می‌دانید، پیشگیری بهتر از درمان است. برای گرمازدگی نیز این امر صادق است و پیش از آنکه گرمازده شوید، باید برخی اقدامات ساده و پیشگیرانه را در فصل تابستان انجام دهید تا در هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب گرمازده نشوید.

برخی اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از گرمازدگی عبارتند از:

پوشیدن لباس‌های خنک و سبک

استفاده از ضد آفتاب

نوشیدن آب فراوان

استفاده از کلاه لبه‌دار

قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید

گرمازدگی2 1024x720 - گرمازدگی

 

 

روش طب سنتی برای درمان

استفاده از خاکشیر یخ‌زده و شربت آب‌لیمو برای جلوگیری از گرمازدگی موثر است. برای جلوگیری از اسهال و تأثیر خنکی، خاکشیر باید به شکل یخ‌زده یا همراه خرده یخ مصرف شود، در غیر این صورت ملین و اسهال‌آور است.

نوشیدن شربت سکنجبین منافع بسیاری دارد. یکی از منافع سکنجبین این است که چون آن را با یخ خنک کرده و می‌نوشند، صفرا را می‌برد و از التهاب حرارت معده می‌کاهد و آن چه بلغم در معده و روده‌ها باشد، خارج می‌کند.

اگر سکنجبین را با ریشه و تخم کاسنی مخلوط کرده و کمی گلاب به آن اضافه کنند، نوشابه‌ای پر سود و شگفت‌آور می‌شود، به خصوص برای کسانی که جگر و معده‌ای گرم داشته یا دچار گرفتگی معده شده‌اند و نیز برای کسانی که مبتلا به نفخ هستند منافع زیادی دارد، اما برای مبتلایان به زخم معده و روده، مضر است.

خاکشیر یخ زده و شربت آب‌لیمو

استفاده از خاکشیر یخ‌زده و شربت آب‌لیمو برای جلوگیری از گرمازدگی موثر است. برای جلوگیری از اسهال و تأثیر خنکی، خاکشیر باید به شکل یخ‌زده یا همراه خرده یخ مصرف شود، در غیر این صورت ملین و اسهال‌آور است.

با توجه به گرمی و آلودگی هوا، مصرف آب‌لیمو نیز به دلیل داشتن ویتامین C که دارای خاصیت ضدعفونی‌کننده است، توصیه می‌شود و نیاز است هر دو روز یک بار، یک عدد لیمو در آب مصرفی استفاده شود.

خاکشیر لیمو 1024x568 - گرمازدگی

تـخـم شـربـتی

تخم شربتی در حقیقت دانه گیاه ریحان است که به علت داشتن ترکیبات لعاب‌دار به صورت محلول در آب (شربت) استفاده می‌شود. لعاب این دانه‌ها پس از جذب آب، به صورت ژله‌ای درمی‌آید که می‌تواند برای رفع عطش مورد استفاده قرار گیرد. تخم شربتی در طب سنتی ایران به عنوان رفع کننده التهابات دستگاه تناسلی و مجاری ادرار کاربرد بسیار داشته است.

تخم شربتی 1024x698 - گرمازدگی

هندوانه

هندوانه یک میوه تابستانی لطیف، آبدار، خنک کننده، آرام بخش و مسکن التهابات درونی است. اصولا برای رفع عطش در اوج گرمای تابستان مصرف می‌شود و مورد پسند بسیاری از مردم است. طبیعت هندوانه سرد و تر است و برای افراد گرم مزاج بسیار مطلوب است. مربای پوست هندوانه برای رفع حرارت بدن، رفع تشنگی و گرمازدگی بسیار مفید است.

آب هندوانه 1024x683 - گرمازدگی

گلاب

بنابر اعلام دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران، برای معالجه اشخاص گرمازده، بهترین راه خوراندن گلاب همراه با مقداری یخ است. به قدری که باعث استفراغ شده و صفرا را خارج کند. نوشیدن گلاب خنک، گرمی درون را از بین می‌برد و بدن را تقویت می‌کند. بوییدن گلاب برای تقویت قلب و رفع بیهوشی و تقویت حواس باطنی مفید است.

گلاب 1024x683 - گرمازدگی

چند نکته مهم

۱- هنگام گرمازدگی از گرفتن دوش آب سرد به جهت ایجاد شوک! از قرار گرفتن در معرض باد مستقیم کولر به دلیل ایجاد عفونت‌های تنفسی! از نوشیدن سریع مایعات بسیار سرد به جهت به هم خوردن وضعیت سیستم ایمنی و گوارشی بدن خودداری کنید.

۲- با استفاده از حوله خنک در بدن فرد گرمازده، وی را به حالت طبیعی بازگردانید.

۳- میوه‌هایی مانند آلبالو، خیار و هندوانه نقش بسزایی در تنظیم درجه حرارت بدن دارند.

۴- از آنجا که فرد گرمازده اشتهای زیادی برای خوردن آب سرد و یخ دارد. باید وی را تشویق کرد تا به تدریج و آهسته مایعات را بنوشد تا معده وی دچار تحریک و درد نشود.

۵- ساعات ۱۲ تا ۱۵ که شدت گرما در تابستان بیشتر است، در صورت امکان از منزل بیرون نیاییم. چنانچه در هوای گرم ورزش می‌کنید، سعی کنید تمرینات شدید را صبح زود و یا عصر که هوا خنک است انجام دهید.

امیدواریم این مقاله مورد پسند شما کاربران نهال قرار گرفته باشد و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

این مقاله را به اشتراک بگذار

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email